Trwa ładowanie...
dbygpqh

TFI oczekują wzrostów na światowych giełdach, GPW może zyskać ponad 10 proc. - debata PAP Biznes

14.04. Warszawa (PAP) - Giełdy rynków rozwiniętych mogą zanotować w tym roku nawet dwucyfrowe wzrosty. Rynki akcji na giełdach wschodzących mogą się zachowywać w sposób bardziej...
Share
dbygpqh

14.04. Warszawa (PAP) - Giełdy rynków rozwiniętych mogą zanotować w tym roku nawet dwucyfrowe wzrosty. Rynki akcji na giełdach wschodzących mogą się zachowywać w sposób bardziej zróżnicowany, a na trwały trend wzrostowy trudno liczyć - uważają uczestnicy debaty PAP Biznes. Warszawska GPW może wzrosnąć o ponad 10 proc.

"Akcje są najbardziej atrakcyjną klasą aktywów, w dalszej kolejności wskazujemy na obligacje korporacyjne, potem obligacje rządowe i surowce. Jeśli chodzi o skalę wzrostów na rynkach akcji, to myślę, że do końca roku zwroty będą zróżnicowane w przekroju rynków" - powiedział Grzegorz Latała, dyrektor inwestycyjny Aviva Investors PolandAviva Investors Poland (Zobacz wizytówkę Aviva TFI»), podczas poniedziałkowej, drugiej z cyklu, debaty "Strategie rynkowe TFI".

W jego opinii giełdy w USA mogą do końca roku wzrosnąć w tempie jednocyfrowym ze względu na dosyć wysokie wyceny.

dbygpqh

"Akcje europejskie mają większy potencjał, 10 procent plus, szczególnie giełdy krajów południowych: we Włoszech, Portugalii, Grecji, Hiszpanii" - powiedział Latała.

Dalszych wzrostów na rynkach akcji krajów rozwiniętych spodziewa się też Kazimierz Szpak, dyrektor departamentu zarządzania Amplico TFIAmplico TFI (Zobacz wizytówkę»).

"Zakładamy, że rynki rozwinięte będą kontynuować hossę. Nie wiem, czy 20 proc., może trochę mniej, bo jakaś korekta pewnie będzie. Zakładałbym więc raczej wzrost na poziomie 10 proc. plus" - powiedział Szpak.

Krzysztof Kamiński z Millennium TFIMillennium TFI (Zobacz wizytówkę») spodziewa się dalszych wzrostów na rynkach akcji w USA, choć raczej nie dwucyfrowych.

dbygpqh

"W tym roku przy napiętych wycenach wzrosty mogą wynieść 5-10 proc., przy założeniu, że nie będzie negatywnych zaskoczeń ze strony spółek, tak jak ostatnio było w przypadku JP Morgan. Jeśli przyjmiemy scenariusz centralny, że zyski na akcje wzrosną o 10 proc., to w takim też tempie powinien urosnąć rynek" - powiedział członek zarządu Millennium TFIMillennium TFI.

"Rynki europejskie mają większe pole do popisu, biorąc pod uwagę perspektywę stymulacji ze strony banku centralnego, są też one trochę później w cyklu niż rynek amerykański, więc jest więcej miejsca do pozytywnych zaskoczeń. Europejskie rynki akcji dają szansę na dwucyfrowe zwroty" - dodał. WIĘKSZA OSTROŻNOŚĆ ZALECANA PRZY RYNKACH WSCHODZĄCYCH

Uczestniczący w debacie PAP Biznes zarządzający TFI zalecają większą ostrożność i zróżnicowane podejście do akcji w przypadku rynków wschodzących.

"Rynki emerging markets to bardzo duży znak zapytania. Scenariuszy może być kilka, poszczególne gospodarki mogą się różnie zachowywać, na przykład Rosja zdecydowanie negatywnie, Turcja raczej pozytywnie, ale jest tam ryzyko polityczne" - powiedział Kazimierz Szpak z Amplico TFIAmplico TFI.

dbygpqh

"Reszta gospodarek wschodzących da zarobić w najbliższych latach, ale czy w tym roku da się odwrócić negatywny trend, trudno powiedzieć. To decydujący rok, czy gospodarki wschodzące dołączą do wzrostów" - dodał Szpak.

"Trudno wyrokować, jak będą się zachowywać rynki emerging markets. Myślę, że ogólny trend poprawy fundamentów spowoduje jednocyfrowe zwroty do końca roku" - powiedział Grzegorz Latała z Aviva Investors PolandAviva Investors Poland.

Wskazał, że słabiej zachowywać mogą się rynki np. w Rosji, przyzwoite zwroty powinny z kolei przynieść inwestycje w akcje w Chinach.

Eksperci są zgodni, że wyceny na rynkach wschodzących są bardzo atrakcyjne.

dbygpqh

"Sytuacja makro działa jednak negatywnie, dodatkowo są czynniki polityczne np. w Rosji, Turcji, Brazylii. To nie daje nadziei na dwucyfrowe wzrosty, choć jest to możliwe na rynkach azjatyckich" - powiedział Krzysztof Kamiński, członek zarządu Millennium TFIMillennium TFI.

"Dopóki jednak nie nastąpi trwała poprawa gospodarek (...) to na trwały trend wzrostowy na rynkach wschodzących ciężko liczyć, przynajmniej w tym roku" - dodał.

Grzegorz Zatryb, główny strateg Skarbiec Holding, wskazał, że trzeba brać pod uwagę zyski przedsiębiorstw.

"Dla całego kompleksu rynków wschodzących prognozy (zysków - przyp. PAP) nie przekraczają dynamik średnio 10 proc. rocznie, tyle ile w krajach rozwiniętych, a ryzyko jest dużo wyższe. To inwestorów będzie trzymać z daleka przez dłuższy czas, bo firmy z rynków rozwiniętych są w stanie lepiej wykorzystać to co się dzieje w gospodarkach" - powiedział Zatryb.

dbygpqh

WARSZAWSKA GPW BĘDZIE KONTYNUOWAĆ WZROSTY

Kazimierz Szpak z Amplico TFIAmplico TFI spodziewa się wzrostu warszawskiej giełdy o kilkanaście procent.

"Rynki nie postrzegają Polski jako emerging markets, mamy niskie stopy procentowe, niską inflację, demografia jest typowa dla gospodarek rozwiniętych. Rynek walutowy i obligacji pokazał, że nie mamy tyle wspólnego z gospodarkami wschodzącymi ile wcześniej. W przypadku rynku akcji sprawa jest złożona, gdyż bliskość konfliktu na Ukrainie i reforma OFE będą psuć obraz rynku akcji" - powiedział Szpak.

Ponad 10-procentowych wzrostów na GPW oczekuje też Millennium TFIMillennium TFI.

dbygpqh

"Indeksy na GPW pozostają w lekkim trendzie spadkowym od pewnego czasu; szczególnie spadki obserwowaliśmy w segmencie małych i średnich spółek, gdzie od stycznia jesteśmy w lekkim trendzie bocznym, spadkowym. Ogólnie rynek akcji jest w konsolidacji, czekamy na jakiś pozytywny impuls ze strony spółek albo gospodarki, raczej nie ze strony RPP. Perspektywy są raczej pozytywne, być może wzrosty będą plus 10 proc." - powiedział Krzysztof Kamiński.

Grzegorz Latała z Aviva Investors PolandAviva Investors Poland zakłada, że skala wzrostów na giełdzie w Warszawie będzie nieco mniejsza.

"Polska da zarobić w skali wysokiej jednocyfrowej, rzędu 8-10 proc. do końca roku" - powiedział Latała.

Zdaniem Jarosława Skorulskiego, prezesa TFI Alianz PolskaTFI Alianz Polska (Zobacz wizytówkę»), wyceny spółek będą rosły, gdy będą się poprawiać ich zyski.

"Mam nadzieję, że w perspektywie 12 miesięcy zyski spółek zaczną się poprawiać i akcje przyniosą stopę zwrotu przynajmniej 7-8 proc. do 10 proc." - powiedział Skorulski.

"Każdą korektę wykorzystywałbym, by gromadzić akcje" - dodał prezes TFI Allianz Polska.

Poniedziałkowa debata PAP Biznes była drugą z cyklu "Strategie rynkowe 2014 - perspektywy, wyzwania, zagrożenia". Wzięli w niej udział przedstawiciele TFI Allianz Polska, Aviva Investors Poland TFIAviva Investors Poland TFI, Millennium TFIMillennium TFI, Skarbiec TFISkarbiec TFI (Zobacz wizytówkę») oraz Amplico TFIAmplico TFI. (PAP)

pel/ pr/ jtt/

dbygpqh

Podziel się opinią

Share
dbygpqh
dbygpqh