Trwa ładowanie...
d23bisc

TGE i Invista mogą stworzyć rynek instrumentów pochodnych

28.01. Warszawa (PAP) - Towarowa Giełda Energii, Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych oraz notowana na rynku NewConnect Invista rozważają uruchomienie rynku instrumentów pochodnych...

Share
d23bisc

28.01. Warszawa (PAP) - Towarowa Giełda Energii, Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych oraz notowana na rynku NewConnect Invista rozważają uruchomienie rynku instrumentów pochodnych oraz współpracę w zakresie obrotu energią na poziomie detalu - powiedział PAP Grzegorz Onichimowski, prezes TGE.

"Szukamy partnera w dwóch obszarach. Pierwszy obszar jest zakreślony przez prawo energetyczne, daje domom maklerskim uprawnienia związane z rynkiem energii, a nas interesuje rynek energii na poziomie detalu, gdzie z punktu widzenia klienta ważne jest, by rachunki za energię były jak najmniejsze, gdzie ważna jest wartość, a nie cena jednostkowa energii" - powiedział prezes TGE.

"Giełda energii to dobre miejsce, by szukać związków z detalem. Potrzebny jest dom maklerski jako partner i oczywiście firmy energetyczne" - dodał.

Poinformował też, że w związku z ustawą o efektywności energetycznej potrzebne są podmioty specjalizujące się w białych certyfikatach.

d23bisc

"Drugi obszar potencjalnej współpracy to alternatywny system obrotu i kontrakty finansowe energetyczne. W tej chwili bardzo poważnie myślimy o rynku pochodnych opartych o energię. My nie możemy, bo jesteśmy giełdą towarową, a nie chcielibyśmy tego łączyć. Izba ma licencję do działania na rynku finansowym" - powiedział Onichimowski.

Towarowa Giełd Energii, Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych oraz Invista podpisały w czwartek list intencyjny w sprawie współpracy. Zakłada on także ewentualne zaangażowanie kapitałowe TGE i IRGIT w Invistę.

"Nie chodzi nam o żaden duży pakiet. Poprzez niewielkie zaangażowanie kapitałowe chcielibyśmy pokazać trwałość współpracy" - powiedział Onichimowski.

List intencyjny jest ważny do dnia 30 czerwca 2011 roku.

d23bisc

Invista jest notowana na rynku NewConnect, wcześniej pod nazwą Euro Consulting & Management. Spółka świadczy usługi doradcze, posiada dom maklerski.

Towarowa Giełda Energii (TGE) prowadzi: Rynek Dnia Następnego, Rynek Terminowy Towarowy z fizyczną dostawą, Rynek Praw Majątkowych dla OZE i Kogeneracji. TGE prowadzi również Rejestr Świadectw Pochodzenia dla energii elektrycznej wyprodukowanej w OZE oraz w wysokosprawnych źródłach kogeneracyjnych, a także Rynek Uprawnień do Emisji CO2. (PAP)

pel/ ana/

d23bisc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23bisc
d23bisc