Trwa ładowanie...

To będzie najgorszy miesiąc w historii funduszy inwestycyjnych

Klienci funduszy inwestycyjnych z przerażeniem patrzą na to, co dzieje się w ostatnich dniach na giełdach. Wielu z nich nie wytrzymało napięcia i zdecydowało się wycofać oszczędności, mimo spadku ich wartości. Obecny miesiąc okaże się zapewne najczarniejszym w dotychczasowej 16-letniej historii działania funduszy inwestycyjnych. Klienci mogą z nich wycofać ponad 10 mld złotych.

Share
To będzie najgorszy miesiąc w historii funduszy inwestycyjnych
Źródło: WP.PL
d3utsoh

Polacy wycofują środki z funduszy już trzeci miesiąc z rzędu. W grudniu wypłacili z TFI o 1,1 mld zł więcej pieniędzy, niż w nich ulokowali, a w listopadzie – o 1,6 mld zł. W styczniu zostanie prawdopodobnie pobity rekord sprzed dokładnie siedmiu lat, gdy przewaga umorzeń nad wpłatami wyniosła – według szacunków Analiz Online – minus 1,8 mld zł.

Żadne TFI nie chce dziś podać, ile pieniędzy klienci wycofują obecnie z funduszy inwestycyjnych. W przypadku największych graczy mówi się jednak o dziennych umorzeniach rzędu minimum 100 mln zł.
_ Wielu klientów, którzy byli do tej pory nieświadomi tego, co się dzieje, widząc "czarne" tytuły na pierwszych stronach gazet, masowo umarza jednostki _ – przyznaje Marcin Bednarek, członek zarządu BPH TFI.

Ta fala odkupów jednostek uczestnictwa zaczyna jednak słabnąć.
_ W tym tygodniu nie obserwujemy już tak dużej aktywności klientów. Spodziewam się, że umorzenia nie będą narastały, bo na rynku zostali tylko najsilniejsi. A skoro przetrwali taką burzę, nonsensem byłoby teraz się wycofywać _ – uważa Błażej Bogdziewicz, zarządzający w BZ WBK AIB TFI.

d3utsoh

_ Więcej w "Rzeczpospolitej" _

d3utsoh

Podziel się opinią

Share
d3utsoh
d3utsoh