Trwa ładowanie...

To najgorsza waluta sierpnia. W kantorze kurs dolara przekracza 2000

Mongolski tugrik w tym miesiącu stracił już na wartości blisko 8 proc.

Share
To najgorsza waluta sierpnia. W kantorze kurs dolara przekracza 2000Fot: jackmac34 / pixabay.com (CC0 Public Domain)
dw9jhsn

Mongolski tugrik w tym miesiącu stracił na wartości już blisko 8 proc. To największa przecena wśród 154 najważniejszych walut świata. Granicząca z Rosją i Chinami Mongolia przeżywa poważny kryzys gospodarczy.

Według wyliczeń agencji Bloomberg, tugrik nieprzerwanie traci na wartości już od prawie 4 tygodni. Tylko w sierpniu osłabł o 7,8 proc. Seria 22 spadkowych sesji na rynku walutowym to rekord. W efekcie mongolska waluta jest najsłabsza względem dolara od co najmniej 1993 roku - od kiedy Bloomberg zbiera dane na jej temat.

Mieszkańcy tego kraju, ulokowanego pomiędzy Rosją i Chinami, na zakup jednego dolara muszą wydać już ponad 2200 tugrików. Według kursu NBP ze środy 100 tugrików w Polsce kosztuje niecałe 17 groszy.

dw9jhsn

Kurs mongolskiego tugrika w NBP

Kapitał ucieka z Mongolii wraz z taniejącymi surowcami, spowolnieniem wzrostu gospodarczego Chin i ogólnym spadkiem atrakcyjności tego kraju dla inwestorów zagranicznych, którzy obawiają się pogłębienia kryzysu w kraju.

- Jesteśmy w głębokim kryzysie gospodarczym - przyznał w ostatnim wystąpieniu telewizyjnym Choijilsuren Battogtokh, minister finansów Mongolii. Ostrzegł, że wkrótce może zabraknąć pieniędzy na funkcjonowanie podstawowych instytucji państwowych, w tym m.in. na wojsko czy służbę zdrowia.

We wtorek do Mongolii przylecieli przedstawiciele Międzynarodowego Funduszu Walutowego, którzy chcą spotkać się z nowo wybranym rządem i porozmawiać na temat możliwych scenariuszy wyjścia z gospodarczego impasu. Będzie to trudne, szczególnie biorąc pod uwagę sytuację budżetową. W tym roku deficyt może przekroczyć 20 proc. PKB.

dw9jhsn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dw9jhsn
dw9jhsn