Trwa ładowanie...
d2mwih9
25-01-2016 16:45

Tomaszewski: telekomy wydadzą od 250 do 750 mln zł na inwestycje w LTE

Zakończenie procesu rezerwacyjnego wieńczy aukcję LTE; budowa sieci potrwa do 18 miesięcy, a wydatki inwestycyjne można szacować na kwotę od 250 do 750 mln zł na operatora - tak Witold Tomaszewski z portalu Telepolis.pl, komentuje dla PAP poniedziałkową decyzję prezes UKE.

d2mwih9
d2mwih9

Łącznie za wszystkie częstotliwości będące przedmiotem aukcji telekomy zadeklarowały 9,233 mld zł. "Sam proces inwestycyjny będzie o wiele tańszy niż zakup częstotliwości. U każdego operatora będzie on kosztował inaczej, będzie także zależał od tego, jak operatorzy będą chcieli ze sobą współpracować przy budowie sieci. Wydatki można szacować na kwotę od 250 do 750 mln zł na operatora. Większym problemem mogą być żmudne procedury administracyjne, które będzie trzeba przejść przy stawianiu nowych konstrukcji i rozbudowywaniu niektórych dotychczasowych. W skrajnych przypadkach rozciągnie to proces budowy sieci nawet do 18 miesięcy" - powiedział PAP Tomaszewski.

W poniedziałek prezes UKE Magdalena Gaj wydała 19 decyzji w sprawie rezerwacji częstotliwości, będących przedmiotem aukcji LTE, której wyniki ogłoszono 19 października 2015 r. "Zakończenie procesu rezerwacyjnego wieńczy aukcję - tak to można w skrócie podsumować. Prezes UKE wydała dziś decyzje z rygorem natychmiastowej wykonalności. To znaczy, że od momentu odbioru dokumentów operatorzy mogą dysponować wygranymi częstotliwościami oraz mają 14 dni na przelanie na konto Skarbu Państwa zaoferowanych w licytacji kwot" - wskazał.

Jego zdaniem prawie wszystkim operatorom będzie zależało na sprawnym przeprowadzeniu tego procesu.

"Jeżeli któryś z wygranych będzie chciał cały proces przeciągnąć, może np. utrudniać dostarczenie decyzji poprzez zmiany adresów doręczeń czy pełnomocnictw. Po odebraniu decyzji można jej nie opłacić, co może skutkować wszczęciem procesu windykacji. Niektórzy zwycięzcy mają niskie kapitały zakładowe, co może uczynić taki proces niemożliwym. Wtedy można wszcząć proces cofnięcia rezerwacji, który powinien potrwać od kilku do kilkunastu tygodni. Wtedy częstotliwości należałoby rozdać w nowym postępowaniu przetargowym lub aukcyjnym" - wyjaśnił.

d2mwih9

Jak podał Urząd w poniedziałek, zgodnie ze zobowiązaniami podjętymi w aukcji LTE, podmioty na rzecz których dokonano rezerwacji częstotliwości są zobowiązane do rozpoczęcia wykorzystywania częstotliwości i komercyjnego zaoferowania usług w terminie 12 miesięcy od daty doręczenia rezerwacji częstotliwości z pasma 800 MHz, oraz nie później niż w terminie 36 miesięcy od daty doręczenia rezerwacji, częstotliwości z pasma 2,6 GHz.

W wyniku wydania przedmiotowych decyzji przedsiębiorcy są zobowiązani również do uiszczenia w terminie 14 dni, od dnia doręczenia decyzji, na rzecz Skarbu Państwa z tytułu częstotliwości 800 MHz w sumie: 8 622 350 000 zł, a z tytułu częstotliwości 2,6 GHz w sumie: 610 920 000 PLN.

d2mwih9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mwih9