Trwa ładowanie...

Ceny truskawek odstraszają. Tyle kosztują owoce w warzywniaku

Cena importowanych truskawek w jednym z warszawskich warzywniaków to prawie 26 zł za kilogram - alarmuje czytelnik WP Finanse. Ceny popularnych owoców w kolejnych tygodniach mogą jeszcze wzrosnąć, bo na rynku pojawią się polskie truskawki.

Truskawki to synonim drożyzny. Tyle kosztują owoce w warzywniakuTruskawki to synonim drożyzny. Tyle kosztują owoce w warzywniakuŹródło: money.pl, fot: Rafał Parczewski
d2hx3tb
d2hx3tb

Truskawki w ostatnich latach stały się synonimem drożyzny. Szczególnie, gdy mowa o okresie wczesnej wiosny, gdy produktu na rynku jest jeszcze mało. Portfele Polaków ratują wtedy zazwyczaj owoce pochodzące z importu, które są zdecydowanie tańsze, niż ich krajowe odpowiedniki. Ale nie w każdym wypadku.

Jeden z naszych czytelników zrobił zdjęcie truskawek w warzywniaku na warszawskim Bemowie. Jak czytamy na opakowaniu, owoce są importowane z Grecji. Cena? 12,99 zł za półkilogramowe opakowanie, czyli niemal 26 zł za kilogram.

truskawki, warzywniak WP Finanse
Truskawki w ostatnich latach stały się synonimem drożyznyŹródło: WP Finanse, fot: ŁK

Ile będą kosztować polskie truskawki

Jeszcze wyższe ceny konsumenci mogą zobaczyć, gdy na rynku pojawią się polskie truskawki. Stanie się to już niebawem, bo jeszcze w kwietniu pojawią się owoce szklarniowe, a nieco później tunelowe.

d2hx3tb

W rozmowie z WP Finanse Maciej Kmera, rzecznik rynku hurtowego w Broniszach pod Warszawą, szacował, że pierwsze polskie truskawki szklarniowe będą kosztowały około 20-25 zł za kilogram.

Ekspert zastrzegł jednak, że wiele zależy od tego, ile w tym czasie będą kosztowały truskawki greckie, mołdawskie, serbskie i albańskie. - Konkurencja na rynku robi swoje, więc ceny będą niższe. Krajowe truskawki nie mogą zbyt odbiegać cenowo od tych importowanych - tłumaczył Kmera.

Rok temu na przełomie kwietnia i maja truskawki z uprawy szklarniowej kosztowały w hurcie nawet 30-32 zł za kilogram. W czerwcu ceny spadły jednak prawie czterokrotnie - hurtownicy mogli je dostać już za 8-12 zł za kilogram.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2hx3tb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2hx3tb