Trwa ładowanie...
wycena

Trwa wycena TP Emitela

PricewaterhouseCoopers szacuje wartość wystawianej na sprzedaż drugiej co wielkości spółki zależnej TP. Ona sama w księgach wycenia tę firmę na 401 mln zł.

Share
Trwa wycena TP Emitela
Źródło: Jupiterimages
d1ma6vj

PricewaterhouseCoopers szacuje wartość wystawianej na sprzedaż drugiej co wielkości spółki zależnej TP. Ona sama w księgach wycenia tę firmę na 401 mln zł.

Wiosną Maciej Witucki, prezes TP, zapowiedział sprzedaż TP Emitela, największej firmy zajmującej się przesyłem sygnału radiowo-telewizyjnego w kraju. Nie wykluczył przy tym wprowadzenia jej na warszawską giełdę.

Jak wynika z naszych informacji, TP miała rozesłać memoranda informacyjne o sprzedaży Emitela w ostatnim tygodniu. Tak się jednak nie stało. Witucki mówił dziennikarzom, że decyzja w sprawie sprzedaży spółki zależnej dopiero zapadnie. – Jesteśmy w trakcie wewnętrznego due diligence. Badamy, ile ta firma może być warta, za ile możemy ją sprzedać i czy nam się to opłaca. Spodziewam się, że do końca września lub na początku października będziemy już mieli decyzję, czy ruszymy z tą operacją – powiedział prezes TP, cytowany przez PAP.

d1ma6vj

Wcześniej wskazywał, że Emitelem interesują się fundusze inwestycyjne, kupujące firmy tego rodzaju ze względu na płaconą przez nie dywidendę. Emitel płaci ją regularnie. W tym roku przekazał TP 78,6 mln zł. Zdaniem analityków TP mogłaby uzyskać ze sprzedaży Emitela od 700 mln do 1 mld złotych, co daje kilkaset milionów premii wobec wyceny tej firmy w księgach TP (401 mln złotych). Szacunki specjalistów odpowiadają więc od cztero- do siedmiokrotności EBITDA (zysk operacyjny plus amortyzacja) Emitela.

Jak wynika z nieoficjalnych informacji, TP mogła zatrudnić do wyceny spółki doradcę z tzw. wielkiej czwórki: PricewaterhouseCoopers. To jemu przyjdzie ocenić potencjał Emitela oraz rynku, na którym działa.

Rynek urósł o 5 proc.

Obok Emitela do największych graczy w branży należą RS TV z grupy Telewizji Polsat, Info-TV-FM zależne od NFI Magna Polonia oraz Polskie Sieci Nadawcze (kontroluje je francuski TDF). Łączne przychody tych czterech operatorów w 2009 r. powiększyły się tylko o około 5 proc., do nieco ponad 400 mln zł, głównie za sprawą Emitela. Jednak – jak przekonują przedstawiciele branży – szansa na jej ożywienie jest. Spółki czekają na nowe rozdanie na rynku medialnym, do którego może doprowadzić cyfryzacja telewizji, a potem także radia. Na razie gros przychodów firm takich jak Emitel pochodzi z emisji analogowej.

Nadzieja w cyfryzacji
Przedsiębiorcy spodziewają się, że cyfryzacja przełoży się na wzrost liczby programów telewizyjnych, a więc i na zapotrzebowanie nadawców na ich emisję. I choć prezes TP spodziewa się, że cyfrowe media oznaczają tańsze usługi, to przedstawiciele branży widzą przyszłość w jasnych barwach. – Obrazowo można powiedzieć, że cyfryzacja to spadek ceny emisji o połowę, ale liczba emisji będzie trzy razy wyższa: wzrośnie do 22. Jednostkowa cena spadnie, ale w sumie nadawcy wyłożą więcej – mówi Mirosław Janisiewicz, współwłaściciel Info-TV-FM. Pod względem finansowym najlepiej radzą sobie Emitel (z 88 proc. rynku) oraz dziesięć razy od niego mniejsza spółka RS TV, w naturalny sposób świadcząca usługi m.in. dla Telewizji Polsat i generująca z tego tytułu wysokie zyski.

d1ma6vj

Ma­ło przy­kła­dów trans­ak­cji

Przy wycenie spółek bierze się pod uwagę także transakcje fuzji i przejęć. W sektorze radiodyfuzji ostatnią taką operacją, której parametry podano do publicznej wiadomości, było przejęcie kontroli nad Info przez Magna Polonia. 10 lipca 2009 r. NFI objął 1005 udziałów Info, odpowiadających 25 proc. kapitału po podwyższeniu, za 17,5 mln zł. Za 61,1 proc. kapitału Magna zapłaciła blisko 42 mln zł, a tegoroczna EBITDA tej firmy ma wynieść 1,6 mln zł. Widać, że przy tej transakcji zastosowano wyższe mnożniki niż brane pod uwagę przez analityków w wypadku Emitela. Może to tłumaczyć m.in. to, że Info ma częstotliwości pod telewizję mobilną. Według Janisiewicza, gdyby nie koszty tego projektu, EBITDA Info wynosiłaby 6 mln zł.

Urszula Zielińska

d1ma6vj

Podziel się opinią

Share
d1ma6vj
d1ma6vj