Turystyka dentystyczna. Boli cię ząb - jedź za granicę
Ból zęba potrafi spędzić sen z powiek. W celu sfinansowania usług dentystycznych niektórzy decydują się na zaciągnięcie kredytu. Istnieje też inny sposób – wyjazd na tańsze leczenie za granicę. Tę drogę wybiera coraz więcej osób.
Jak się okazuje, Polacy boją się dentysty nie tylko z powodu nieprzyjemnych doznań związanych z wizytą w gabinecie. Często bagatelizujemy lekko ćmiący ból z nadzieją, że przejdzie sam, ponieważ koszt kontroli przerasta możliwości naszego budżetu. Kiedy jednak wizyta okaże się koniecznością, a ból stanie się niemożliwy do bagatelizowania, wielu z nas staje przed dylematem: jak sfinansować wizytę, by wydać jak najmniej?
Możliwości jest kilka. Można na przykład zaciągnąć kredyt, choć to rozwiązanie zarezerwowane raczej dla osób, które korzystają z bardziej czasochłonnych usług jak założenie aparatu czy wieloetapowe kuracje.
Coraz popularniejsze stają się również wyjazdy za granicę. Do najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków należą między innymi Ukraina, Białoruś czy Mołdawia. Ale pojawiają się też mniej oczywiste miejsca jak na przykład Wyspy Kanaryjskie. Warto również wspomnieć, że ruch pacjentów jest dwukierunkowy – Polacy wyjeżdżają za granicę, a cudzoziemcy do Polski. Drugi przypadek dotyczy szczególnie osób mieszkających na Zachodzie.
Obejrzyj także: Służba zdrowia. Ministerstwo zaostrza kontrole
Ból zęba? Kierunek: wschód##
– Wszystko przebiegło tak, jak mi obiecali - odebrali mnie z lotniska (z tłumaczem), zawieźli do mieszkania blisko centrum, a w piątek rano (przyleciałam w czwartek) już byłam u dentysty. Klinika na poziomie, wszyscy bardzo grzeczni – pisze Renata, która w celu skorzystania z usług dentystycznych udała się do Mołdawii.
Kierunek stomatologicznych eskapad Polaków skupia się głównie na krajach za wschodnią granicą – prym wiedzie tutaj Ukraina. Szybki research wśród firm dentystycznych pozwala ustalić przyczyny tego zjawiska. Dla najpopularniejszych zabiegów różnica jest znacząca – ceny w ukraińskich gabinetach są często nawet dwa razy niższe niż w polskich.
Opłacalność wyjazdu widać już po podstawowych usługach – kompleksowa higiena jamy ustnej to bowiem koszt 1250 hrywien, czyli ok. 187 złotych. Ten sam zabieg w jednym z warszawskich gabinetów to koszt rzędu 360 złotych – czyli prawie dwa razy więcej. To samo dotyczy pozostałych zabiegów.
- Do zrobienia mam dwie jedynki (kanałówki + wkłady + korony na cyrkonie). W Polsce policzyli mi za to 4500 zł. Tutaj wychodzi w przeliczeniu 1950 zł za to samo, w dodatku ta klinika sama robi zęby w technologii 3D, na miejscu zrobili mi też od razu zdjęcie panoramiczne, doktor mówi świetnie po polsku – pisze użytkownik jednego z forów internetowych. Zaznacza też, że zarówno sprzęt, jak i wystrój całego gabinetu są na najwyższym poziomie.
Jeśli nie czujemy się na siłach, by szukać ukraińskiego dentysty na własną rękę, możemy skorzystać z pomocy pośredników, którzy zamieszczają swoje oferty w serwisach ogłoszeniowych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl