Trwa ładowanie...
di55j20

Tusk: 1,2 tys. firm skorzystało z programu gwarancji kredytowych BGK

Od początku realizacji programu gwarancji kredytowych Banku Gospodarstwa Krajowego skorzystało z nich ok. 1200 przedsiębiorstw - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, wartość samych gwarancji wynosi 300 mln zł, a wartość kredytów ok. pól miliarda zł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Tusk: 1,2 tys. firm skorzystało z programu gwarancji kredytowych BGK
(WP / Jan Kaliński, Fot: WP / Jan Kaliński)
di55j20

Premier powiedział na wtorkowej konferencji po posiedzeniu rządu, że dane przedstawiają stan na 30 kwietnia.

Donald Tusk poinformował, że od 4 marca, czyli od startu programu, wartość umów podpisanych między BGK a bankami kredytującymi wyniosła 9,6 mld zł, a potencjał kredytowy wynikający z tych umów wyniósł 16,5 mld zł.

Premier ocenił, powołując się na szacunki BGK, że w pierwszym roku obowiązywania programu wartość udzielonych kredytów powinna przekroczyć 5 mld zł.

di55j20

Tusk przypomniał, że kredyty są udzielane przez 14 banków w ponad 8,8 tys. placówek w całej Polsce. Dodał, że kolejne banki czekają na podpisanie stosownych umów z BGK.

- Jest to więcej niż zakładaliśmy, a więc ten program rzeczywiście ma szansę trafić do bardzo dużej ilości zainteresowanych przedsiębiorców, co szczególnie biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy, jest dla nas bardzo dobrą informacją - powiedział premier, oceniając dotychczasową skuteczność programu.

Celem programu gwarancyjnego jest wzmocnienie sektora mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. W ramach instrumentu Portfelowej Linii Gwarancyjnej de minimis, Bank Gospodarstwa Krajowego udziela gwarancji na zabezpieczenie spłaty kredytów oferowanych przez banki komercyjne oraz banki spółdzielcze małym i średnim przedsiębiorstwom. Poziom funduszy własnych BGK umożliwia udzielenie gwarancji do kwoty 30 mld zł, co z kolei pozwoli na udzielenie kredytów obrotowych w kwocie 50 mld zł.

Gwarancje mają charakter pomocy publicznej dopuszczonej przepisami unijnymi. Przeznaczone są dla sektora MŚP, posiadających zdolność kredytową. Są one udzielane do 60 proc. kwoty kredytu obrotowego, maksymalnie do 3,5 mln złotych.

di55j20

Program gwarancji de minimis został zapowiedziany w tzw. drugim expose Donalda Tuska.

BGK jest jedynym w Polsce bankiem państwowym. Ma za zadanie wspierać rządowe programy społeczno-gospodarcze oraz programy samorządności lokalnej i rozwoju regionalnego, realizowane w szczególności z wykorzystaniem środków publicznych, pochodzących z funduszy Unii Europejskiej oraz międzynarodowych instytucji finansowych.

di55j20

Podziel się opinią

Share
di55j20
di55j20