Trwa ładowanie...

Tusk o wieku emerytalnym i składce: zapowiedzi z expose nie bedą zmienione

Premier Donald Tusk oświadczył w czwartek, że rządowe projekty ustaw dotyczące podwyższenia wieku emerytalnego oraz składki rentowej będą zgodne z tym, co zapowiedział w expose.
Share
Tusk o wieku emerytalnym i składce: zapowiedzi z expose nie bedą zmienione
Źródło: PAP/Leszek Szymański
d2zfnbk

- Projekt rządowy będzie zgodny z tym, co powiedziałem w expose, jeśli chodzi o wiek emerytalny i składkę rentową - powiedział premier w czwartek na konferencji prasowej.

W sejmowym expose Tusk zapowiedział stopniowe wydłużenie wieku emerytalnego docelowo do 67 lat - dla kobiet i mężczyzn. Zapowiedział też podwyższenie o dwa punkty procentowe składki rentowej po stronie pracodawców. Tymczasem PSL zaproponowało w ostatnich dniach, by wraz z wydłużeniem wieku emerytalnego kobiet umożliwić matkom przechodzenie na wcześniejszą emeryturę - po urodzeniu każdego kolejnego dziecka czas pracy byłby skracany o trzy lata. PSL chce też też obniżenia składek na Fundusz Pracy dla tych pracodawców, którzy zatrudnialiby absolwentów szkół wyższych.

- Bardzo zazdroszczę koalicjantowi, podobnie jak innym politykom, że mogą sobie pozwolić na komfort osładzania tych zmian, które są niezbędne. Wziąłem na siebie świadomie rolę tego, który bierze i odpowiedzialność, i podejmuje decyzje, które nie przynoszą jakiejś szczególnej fali sympatii - zaznaczył premier.

d2zfnbk

Podkreślił też, że szanuje "wrażliwość" koalicjanta i wicepremiera, Waldemara Pawlaka. - Ale jestem przekonany, że na końcu doprowadzimy jednak do przeprowadzenia tego, o czym wiemy, że jest w Polsce potrzebne, nawet jeśli jest (...) w pierwszym odbiorze przykre - dodał.

- Jestem przekonany, że przeprowadzimy oba te projekty (przez parlament) skutecznie wczesną zimą - zapowiedział Tusk.

Premier zaznaczył, że propozycje zmian mogą być rozważane, tylko jeśli będą utrzymywały "istotę" projektów. - Opowiadam się raczej za bardzo szybkim, konsekwentnym i bez żadnych zasadniczych zmian procesem legislacyjnym - podkreślił.

Pytany w tym kontekście o stosunki z PSL, Tusk ocenił, że koalicjanci już pokazali, iż - mimo czasem różnicy poglądów - potrafią być wobec siebie "lojalni i wierni"

d2zfnbk

##Kalkulator emerytalny

Kiedy przejdziesz na emeryturę w nowym systemie?

rok i miesiąc urodzenia:
płeć: kobieta mężczyzna

wynik:

na emeryturę przejdziesz

d2zfnbk

w wieku:

*wyliczenia na podstawie danych Centrum
Informacyjnego Rządu

Premier poinformował też, że projekty dotyczące głównych zapowiedzi z expose będą gotowe jeszcze przed Wigilią. - Zostaną skierowane do konsultacji społecznych i mam nadzieję, że z końcem stycznia zakończymy proces legislacyjny - dodał.

Szef rządu tłumaczył też, że zapowiedziane w expose reformy to "wariant najłagodniejszy, jeśli chodzi o skutki wobec kieszeni polskich obywateli". - Naprawdę tak jest. Każdy kto uważa, że zaproponowaliśmy wariant radykalnych cięć, błądzi albo mija się z prawdą - podkreślił Tusk.

d2zfnbk

Podziel się opinią

Share
d2zfnbk
d2zfnbk