Trwa ładowanie...

Tusk: skończył się czas marnowania pieniędzy i braku decyzji

Skończył się definitywnie czas marnowania pieniędzy, ale także godzin, dni i miesięcy, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji stricte politycznych - powiedział w piątek premier Donald Tusk, odnosząc się do sytuacji w Europie przed grudniowym szczytem UE.

Share
Tusk: skończył się czas marnowania pieniędzy i braku decyzji
Źródło: AFP, fot: JOHN THYS
d37aaj5

Tusk podkreślił, że coraz częściej mówimy dzisiaj o najpoważniejszym kryzysie politycznym i ustrojowym w Unii od czasu jej powstania.

- Tak bywa w czasie politycznych kryzysów, że oczekiwania - opinii publicznej, rynków - rosną w postępie geometrycznym, a możliwości polityczne kurczą się w prawie takim samym tempie. Tej rezerwy politycznej - podobnie jak rezerwy finansowej w europejskich bankach - już praktycznie nie ma. Skończył się definitywnie czas marnowania pieniędzy, ale także godzin, dni i miesięcy, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji stricte politycznych - oświadczył Tusk na spotkaniu liderów europejskiego biznesu - Rady Prezydentów BusinessEurope w Warszawie.

Sądzimy, że wzrost gospodarczy w Polsce w roku 2012 przekroczy 4 proc. PKB - powiedział w piątek premier Donald Tusk.

d37aaj5

- Polski wzrost, tak wszyscy sądzimy i mamy powody tak sądzić, przekroczy 4 proc. w roku 2012 - powiedział Tusk.

Dzisiaj nikt nie może już w Europie mieć wątpliwości, że bez zasadniczych decyzji, zasadniczego przełomu ustrojowego i politycznego w Europie nie znajdziemy naprawdę skutecznych narzędzi do walki z kryzysem finansowym - powiedział w piątek premier Donald Tusk.

- Czekacie państwo, tak jak cała Europa, na efekty najbliższej Rady Europejskiej. Chcę powiedzieć, że niemożność podjęcia kluczowych, skutecznych decyzji przez ostatnich kilka miesięcy nie wynikała ani z lenistwa polityków, ani z braku koncepcji - powiedział premier na spotkaniu liderów europejskiego biznesu - Rada Prezydentów BusinessEurope.

W ocenie Tuska, jest dużo poważniejsza przyczyna, dla której proces uzdrawiania finansów europejskich, europejskiej gospodarki trwa tak długo.

- Otóż z każdym spotkaniem coraz bardziej jasne stawało się dla liderów Europy, że kryzys finansowy, tak bolesny dla wszystkich, jest tylko objawem, jest być może najważniejszym, ale tylko przejawem głębszego kryzysu, który toczy Europę - powiedział Tusk. Dodał, że szukano półśrodków, szukano słabych narzędzi, odkładając na bok kluczowe decyzje polityczne.

d37aaj5

Podziel się opinią

Share
d37aaj5
d37aaj5