Tusk: świadomi różnic będziemy szukać kompromisu ws. budżetu UE

Kanclerz Angela Merkel powiedziała po środowym spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem w Berlinie, że choć Polska i Niemcy mają różne punkty wyjściowe, jeśli chodzi o nowy budżet UE, to podczas szczytu Unii w tej sprawie będą w ścisłym kontakcie.

Tusk: świadomi różnic będziemy szukać kompromisu ws. budżetu UE
Źródło zdjęć: © PAP/Rafał Guz

14.11.2012 | aktual.: 14.11.2012 15:41

Europie potrzebny jest szybki i mądry kompromis w sprawie budżetu UE na lata 2014-2020 - powiedział premier Donald Tusk na wspólnej konferencji prasowej z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Dodał, że jednym z warunków kompromisu jest porozumienie między Polską a Niemcami.

- Zdajemy sobie sprawę, że porozumienie w ramach 27 państw nie będzie proste. Czeka nas bardzo trudna runda rozmów. Jedno wydaje się pewne. Biorąc pod uwagę poziom relacji polsko-niemieckich i naszą umiejętność dochodzenia do kompromisu (...), wydaje się, że jednym z warunków porozumienia w Europie jest znalezienie możliwie wspólnego punktu widzenia między Polską a Niemcami. Będziemy nad tym ciężko pracować - zapewnił polski premier na konferencji po środowych polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych.

- To uzgodniliśmy jako cel bezdyskusyjny. Europie potrzebny jest szybki i mądry kompromis budżetowy - mówił Tusk.

Jak zaznaczył, Polska i Niemcy bardzo otwarcie stawiają kwestię budżetu UE na lata 2014-2020. - Niemcy, jako płatnik netto, mają inny punkt widzenia, jeśli chodzi o poziom cięć niż Polska (...). Bardzo otwarcie potrafimy opisać swój punkt widzenia po to, aby wspólnie zmierzać do osiągnięcia porozumienia - powiedział szef polskiego rządu.

Jak podkreślił, Niemcy są zwolennikami mocnych cięć w budżecie UE na 2014-2020, a Polska uważa, że cięcia powinny być zrównoważone i trzeba chronić politykę spójności, jako główne europejskie narzędzie na rzecz wzrostu i zatrudnienia. - Do tej pory mieliśmy w naszym niemieckim partnerze wsparcie, jeśli chodzi o politykę spójności - zauważył szef polskiego rządu.

Dodał, że Polska i Niemcy zgadzają się bez dyskusji, że polityce spójności powinna towarzyszyć filozofia better spending. - Polityka spójności i mądre wydawanie pieniędzy w jej ramach, to chyba cel wszystkich proeuropejsko nastawionych polityków - powiedział Tusk.

Premier Donald Tusk i kanclerz Niemiec Angela Merkel zapewniali po środowych polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych, że chcą porozumienia ws. unijnego budżetu. - Świadomi różnic szukać będziemy kompromisu - zapewnił polski premier.

Tusk i Merkel podczas wspólnej konferencji prasowej po konsultacjach pytani byli o nowy unijny budżet na lata 2014-2020.

- Dzisiejsze rozmowy z panią kanclerz pokazują, że jest dobra wola, by osiągnąć kompromis i że są różne punkty widzenia, jeśli chodzi o treść tego kompromisu. Czyli to znaczy, że jesteśmy - powiedzmy - może nie na początku, ale gdzieś w środku drogi, ona może okazać się długa, choć bardzo byśmy chcieli, by w tym roku negocjacje się skończyły - powiedział szef polskiego rządu.

Powtórzył, że źle by było, gdyby państwa europejskie nie porozumiały się w tej sprawie. - O tym wspominałem już w Brukseli i w Polsce: czarnym scenariuszem jest scenariusz niedogadania się państw europejskich i należy ten czarny scenariusz wykluczyć. Do tego potrzebne jest takie nastawienie, jakie my oboje prezentujemy. To znaczy świadomi różnic szukać będziemy kompromisu - zaznaczył.

Merkel mówiła z kolei, że Niemcy chcą dojść do porozumienia ze wszystkimi krajami i w takim duchu będą rozmawiać. - Każdy kraj ma jakieś stanowisko, pozycję, ale Niemcy będą starały się przekonać inne kraje i dobrze, jeśli właśnie w tej sytuacji dojdziemy do porozumienia, zakończymy te rozmowy - powiedziała.

Podkreślała, że każdy kraj ma swoje interesy, także Niemcy. - Z jednej strony jesteśmy płatnikami netto, ale z drugiej mamy też nowe kraje związkowe, które również korzystają nadal z funduszy europejskich, także z funduszy strukturalnych. To oznacza, że ja muszę znaleźć taką pozycję, która uwzględnia wszystkich - zaznaczyła.

Kanclerz Angela Merkel powiedziała po środowym spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem w Berlinie, że choć Polska i Niemcy mają różne punkty wyjściowe, jeśli chodzi o nowy budżet UE, to podczas szczytu Unii w tej sprawie będą w ścisłym kontakcie.

Merkel powiedziała, że tematem środowych rozmów było m.in. to, jak Polska i Niemcy mogą koordynować współpracę na szczeblu unijnym. Jak zaznaczyła, czeka nas trudny szczyt unijny (22-23 listopada), którego tematem będzie budżet na lata 2014-20.

- Mamy różne punkty wyjściowe, ale uzgodniliśmy, że podczas Rady chcemy pozostać w ścisłym kontakcie, ponieważ dla całej Europy jest to ważne zadanie, abyśmy dokonali wszelkich starań, aby dojść do wyników, nawet jeśli jestem w pełni świadoma tego, że jest to bardzo trudne - powiedziała.

Jeśli chodzi o Polskę, to czujemy się tutaj bardzo zobowiązani - dodała. Kanclerz Merkel oceniła też, że polsko-niemieckie stosunki bilateralne są bardzo przyjazne i ścisłe.

W środę w Berlinie odbyły się 12. polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)