Trwa ładowanie...
d38qdor

Tusk: za 7-9 lat dogonimy średnią europejską, będzie mniejsza emigracja

Niewiele, ale zmniejszyła się liczba Polaków emigrujących zarobkowo za granicę
Share
Tusk: za 7-9 lat dogonimy średnią europejską, będzie mniejsza emigracja
Źródło: goodluz - Fotolia.com
d38qdor

- powiedział w niedzielę w Bartoszycach (warmińsko-mazurskie) premier Donald Tusk. Dodał, że za 7-9 lat Polska dogoni średnią europejską i wtedy liczba emigrujących za pracą spadnie.

"Kiedy porównujemy dane (o) emigrujących za pracą z 2007 roku i 2013 roku, to widać, że liczba ta spadła o 100 tys. To niewiele, ale jest jakieś światełko w tunelu" - powiedział na spotkaniu z mieszkańcami Bartoszyc Donald Tusk pytany przez jednego z mieszkańców, kiedy z Polski przestaną wyjeżdżać fachowcy.

Polecamy: Zatrudniono 48 opiekunów dzieci w ramach projektu WUP

d38qdor

Premier przyznał, że ludzie będą wyjeżdżać za granicę dopóty, dopóki będą tam znajdować pracę lepiej płatną niż w kraju.

"Teraz polski pracodawca nie da tyle co duński czy holenderski, ale gonimy Europę. Sądzę, że dogonimy ich za 7-9 lat. Wtedy - sądzę, że dogonimy średnią europejską" - mówił premier i powiedział, że jego zdaniem do Polski już wkrótce będą przyjeżdżali za pracą ludzie z mniej rozwiniętych krajów.

Bartoszyce od lat są powiatem, w którym bezrobocie przekracza 30 proc. Na pytanie maturzysty o ograniczenie miejsc na studiach, po których nie ma pracy, premier powiedział, że "po każdych studiach można znaleźć dobrą robotę o ile się jest dobrym fachowcem".

"Nikt młodych ludzi z odpowiedzialności za wybór drogi życiowej, drogi kształcenia, nie zwolni" - powiedział Tusk i dodał, że "samo wykształcenie szlachetnym nie czyni (...) Jak się robi dobrze, to się zarobi".

MA

Tysiące aktualnych ofert pracy w Polsce i za granicą. Kliknij i sprawdź!

d38qdor

Podziel się opinią

Share
d38qdor
d38qdor