TV Puls chce tymczasowego uwolnienia częstotliwości analogowych

27.11.Warszawa(PAP) - TV Puls żąda uwolnienia częstotliwości
analogowych zablokowanych na potrzeby cyfryzacji i przeznaczenia
ich do tymczasowego nadawania analogowego - podała...

27.11.2008 | aktual.: 27.11.2008 15:52

27.11.Warszawa(PAP) - TV Puls żąda uwolnienia częstotliwości analogowych zablokowanych na potrzeby cyfryzacji i przeznaczenia ich do tymczasowego nadawania analogowego - podała stacja w czwartkowym komunikacie prasowym.

"Telewizję Puls interesuje jak najszybsze rozpoczęcie procesu cyfryzacji, na który jako nadawca czekamy od 2004 r. Nierozpoczęcie procesu cyfryzacji jest poważnym zaniechaniem państwa na rynku medialnym. Stan ten pogłębia istniejącą niekonkurencyjność pozycji rynkowych poszczególnych nadawców działających w systemie analogowym częstotliwości czego bezpośrednim powodem jest zablokowanie od 2004r. częstotliwości analogowych na cele procesu cyfryzacji telewizji naziemnej, a nie rozwój rynku analogowego, którego struktura w tym czasie mogłaby być zrównoważona wyrównaniem pomiędzy nadawcami zasięgiem dostępu do odbiorców" - powiedział cytowany w komunikacie Dariusz Dąbski, Prezes Zarządu TV Puls.

"W zaistniałych okolicznościach oczekujemy pilnego uwolnienia częstotliwości analogowych zablokowanych dla celu cyfryzacji do tymczasowego nadawania analogowego. Zablokowanie częstotliwości analogowych oraz nierozpoczęcie procesu cyfryzacji pokazuje, że nie jest zaspakajany interes odbiorców w dostępie do pluralistycznej oferty programowej telewizji naziemnej" - dodał.

TV Puls Telewizja Puls dociera obecnie łącznie do około 29,3 mln Polaków. Zasięg naziemny stacji to 11,16 mln widzów, czyli 29,27 proc. mieszkańców Polski, przy całkowitym zasięgu technicznym na poziomie ok. 76,85 proc.

Telewizja Puls złożyła w czwartek skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na bezczynność organu w uwalnianiu częstotliwości analogowych z zasobów zablokowanych dotychczas na potrzeby konwersji cyfrowej.

"W złożonej skardze Telewizja Puls uzasadnia, że ostatnie informacje o przejęciu wiodącej roli w procesie cyfryzacji przez KRRiT, a co za tym o planowanym trybie konwersji cyfrowej poprzez ogłoszenie nowych postępowań koncesyjnych na programy, które już posiadają koncesję odbiera z niepokojem, gdyż wpływa to na opóźnienie rozstrzygnięcia postępowania na MUX 1 przed UKE. Ponadto wprowadza ryzyko sporu kompetencyjnego pomiędzy UKE, a KRRiT" - napisano.

W połowie listopada prezes UKE Anna Streżyńska informowała, że Urząd Komunikacji Elektronicznej wycofuje się częściowo z wprowadzenia w Polsce naziemnej telewizji cyfrowej tzw. DVB-T z powodu braku porozumienia z KRRiT.

Według wcześniejszych zapowiedzi UKE oraz KRRiT pierwszy multipleks, czyli wiązka częstotliwości cyfrowych, przeznaczony ma być dla programów nadawanych analogowo: TVP1, TVP2, TVP Info, TVN, Polsat, TV4 i TV Puls.

Plany zakładają też uruchomienie drugiego i trzeciego multipleksu.

Komisja Europejska zaleciła krajom członkowskim wyłączenie nadawania analogowego do 2012 roku, ale Polska wynegocjowała opóźnienie do 2015 roku.(PAP)

epo/ ana/

Źródło artykułu:PAP
mediakrritgiełda
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także