Trwa ładowanie...
d2x1o91

TVN, ITI podpisały umowę z Grupą Canal Plus o połączeniu platformy "n" i Cyfry Plus (opis)

19.12. Warszawa (PAP) - TVN wraz z ITI Media Group Limited zawarły umowy ustanawiające strategiczne partnerstwo z Grupą Canal Plus i połączenie działalności ITI Neovision,...

Share
d2x1o91

19.12. Warszawa (PAP) - TVN wraz z ITI Media Group Limited zawarły umowy ustanawiające strategiczne partnerstwo z Grupą Canal Plus i połączenie działalności ITI Neovision, operatorem platformy "n" i Canal Plus Cyfrowy, operatorem platformy "Cyfra Plus". Celem transakcji jest połączenie platformy "n" i Cyfry Plus. Zamknięcie transakcji jest spodziewane w drugiej połowie 2012 roku.

W ramach transakcji Canal Plus kupi od Grupy ITI 40 proc. udziałów w N-Vision za ok. 230 mln euro.

W wyniku zamknięcia transakcji spodziewanego w drugiej połowie roku 2012 Grupa TVN rozpozna w swoim skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym niegotówkowy zysk w wysokości ok. 700 mln zł.

"W wyniku zamknięcia Transakcji, spodziewanego w drugiej połowie roku 2012, Grupa TVN rozpozna w swoim skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym niegotówkowy zysk w wysokości ok. 700 mln zł wynikający z różnicy pomiędzy skonsolidowaną wartością księgową netto +n+, a wartością przejmowanych 32 proc. udziałów w n/C+, która została oszacowana na poziomie ok. 1,9 mld zł" - podano w komunikacie prasowym.

d2x1o91

Celem Transakcji jest połączenie działalności operacyjnej "n" i Cyfry Plus w polskiej branży płatnej telewizji poprzez utworzenie wspólnej platformy cyfrowej DTH "n/C+". Połączona platforma DTH "n/C+" będzie dysponowała 2,5 milionową bazą klientów i będzie mogła wykorzystać efekt skali, synergii i zwiększonej wydajności" - podała spółka w komunikacie.

Głównym zobowiązaniem TVN w ramach Umowy Wspólnej Działalności jest wniesienie pośrednio lub bezpośrednio jej całego udziału w "n", natomiast głównym zobowiązaniem Grupy Canal Plus jest wniesienie pośrednio lub bezpośrednio jej całego udziału w Cyfrze Plus do połączonego podmiotu "n/C+", w którym TVN będzie posiadał 32 proc. udziałów, Grupa Canal Plus będzie posiadać 51 proc. udziałów, a pozostałe 17 proc. kapitału zakładowego "n/C+" będzie kontrolowane przez UPC.

Zgodnie z aktualnymi szacunkami Zarządu TVN, wartość 32 proc. udziału TVN w "n/C+" jest równa około 1,9 mld zł. Markus Tellenbach, prezes Grupy TVN, został desygnowany na stanowisko przyszłego prezesa n/C+, a Beata Mońka na stanowisko wiceprezesa n/C+.

W komunikacie prasowym TVN podała też, że Canal Plus kupi od Grupy ITI za ok. 230 mln euro 40 proc. udziałów w N-Vision, spółce, która pośrednio posiada 51-proc. udział kontrolny w TVN. Canal Plus i ITI podpisały umowę akcjonariuszy zapewniającą Canal Plus potencjalną ścieżkę przejęcia pełnej kontroli nad N-Vision w 3 lub 4 roku po zamknięciu transakcji.

d2x1o91

N-Vision, to spółka która jest kontrolowana w 100 proc. przez ITI i jest właścicielem Polish Television Holdings ("PTH"), spółki-matki TVN posiadającej 51 proc. jej akcji.

"Dzięki połączeniu platform satelitarnych realizujemy swój strategiczny cel konsolidacji polskiego rynku płatnej telewizji ustanawiając jednocześnie podstawę do przyszłego wzrostu" - powiedział cytowany w komunikacie Markus Tellenbach, prezes Grupy TVN.

"Stworzenie platformy satelitarnej obsługującej 2,5 mln klientów, z których połowa korzysta z pakietów HD oraz możliwość dalszego rozwoju oferty treści dla obecnych i przyszłych klientów stanowi wyzwanie, które przyjmuję z przyjemnością. I jestem przekonany, że w perspektywie kilku lat dzięki poszerzonej ofercie treści i zaawansowanej technologicznie platformie jej dystrybucji osiągniemy dalszy wzrost przychodów i podniesiemy rentowność naszej działalności" - dodał.

Transakcja nie powoduje wcześniejszego wykupu obligacji TVN i PTH ani konieczności obowiązkowego wezwania do sprzedaży akcji TVN znajdujących się w obrocie giełdowym.

d2x1o91

Partnerstwo zostanie wzmocnione przyszłą współpracą pomiędzy TVN i n/C+, dotyczącą rozwoju, produkcji i eksploatacji treści medialnych.

Połączenie to dodatkowo pozwoli na wykorzystanie istniejącego partnerstwa "n" z Grupą TP do dystrybucji usług płatnej telewizji treści TVN na wielu platformach oraz poprzez ponad 2000 punktów sprzedaży na terenie kraju.

Dzięki stworzeniu spółki n/C+ oczekiwane jest osiągnięcie poprzez wzrost przychodów i optymalizację kosztów synergii na poziomie przekraczającym 250 mln zł w trzecim roku działalności. W efekcie EBITDA spółki powinna przekroczyć ostrożnie szacowany poziom 550 mln zł w roku 2015, obsługując na koniec tego roku ponad 3 mln klientów.

Po zamknięciu transakcji n/C+ rozpocznie działalność z solidną płynnością i bilansem oraz będzie finansowała swój rozwój z własnych środków.

Na podstawie umowy akcjonariuszy n/C+ będzie zobowiązana do wypłaty 75 proc. zysku netto w postaci dywidendy dla akcjonariuszy.(PAP)

bas/ ana/

d2x1o91

Podziel się opinią

Share
d2x1o91
d2x1o91