Trwa ładowanie...
djmoepo
djmoepo

Twój Ruch: projekt budżetu - do dalszych prac w sejmowych komisjach (aktl.)

# dochodzi więcej wypowiedzi #
Share
djmoepo

08.10. Warszawa (PAP/PAP Legislacja) - Twój Ruch opowiada się za skierowaniem projektu ustawy budżetowej na 2015 r. do dalszych prac w sejmowych komisjach - powiedział w środę w Sejmie poseł TR Sławomir Kopyciński. Zapowiedział - podobnie jak w ubiegłym roku - poprawkę dot. likwidacji Funduszu Kościelnego.

Przyszłoroczny budżet nie jest "budżetem marzeń, ale rodzi pewne nasze nadzieje" - podkreślił Kopyciński podczas środowej debaty w Sejmie nad projektem ustawy budżetowej na 2015 r.

"Nie chcę dziś deklarować, że będziemy głosowali za jego odrzuceniem, bądź jego przyjęciem. Uważamy, że należy dać sobie szansę, dlatego jesteśmy za tym, aby ten projekt został skierowany do dalszych prac w komisjach sejmowych. Tam będziemy składać swoje poprawki, zaczynając od tego nieszczęsnego Funduszu Kościelnego" - zaznaczył poseł Twojego Ruchu.

djmoepo

Ubolewał, że pomimo zapowiedzi Donalda Tuska ws. likwidacji Funduszu, ten dalej istnieje. Jak ocenił, Fundusz zachowuje wszystkie przywileje kleru. Przypomniał, że na ten rok przewidziano w tym Funduszu 118 mln zł.

"Z Funduszu Kościelnego są finansowane składki na przykład dla misjonarzy na Dominikanie. Część z nich ma zarzuty prokuratorskie, ponieważ są podejrzewani o pedofilię. (...) Czy jest uczciwe z naszej strony, aby tego typu praktyki i tego typu ludzi finansowano z budżetu państwa" - pytał poseł TR.

"Będziemy składać stosowną poprawkę w trakcie dalszych prac w komisji, ponieważ ten Fundusz jest hańbą dla nas wszystkich i powinien zostać już dawno zlikwidowany" - dodał.

Jak mówił, w tym i przyszłym roku na otoczenie gospodarcze, geopolityczne Polski będą oddziaływać czynniki związane z mniejszym od oczekiwań, ale jednak wyraźnym ożywieniem w krajach UE. Z drugiej strony - jak zauważył - dotkliwe, zwłaszcza dla naszego rolnictwa, są ograniczenia w wymianie handlowej z Rosją.

djmoepo

Według posła Twojego Ruchu projekt ustawy budżetowej na 2015 r. zakłada lekkie przyspieszenie tempa realnego wzrostu gospodarczego. "Tym razem jednak - co cieszy - czynnikiem, na którym opierać się będzie wzrost gospodarczy nie jest eksport, ale wzrost popytu krajowego" - podkreślił. Dodał, że będzie on wynikał z wzrostu inwestycji prywatnych i spożycia indywidualnego. "W tym kontekście chcę bardzo wyraźnie pozytywnie ocenić zwiększoną waloryzację emerytur i rent oraz zwiększenie pomocy dla rodzin z dziećmi w ramach ulgi podatkowej, co oczywiście również w pewnym stopniu będzie wzmacniać popyt krajowy" - dodał.

Ocenił, że część postulatów Twojego Ruchu zostało uwzględnionych przez premier Ewę Kopacz w projekcie ustawy budżetowej na 2015 r.

Pozytywnie odniósł się też do działań rządu wspierających inwestycje prywatne. "Ma temu sprzyjać niski koszt kredytu w powiązaniu z prognozowaną redukcją stóp procentowych, linie gwarancyjne de minimis, czy rozwój programu +Inwestycje Polskie+" - zauważył.

Zwrócił też uwagę, że projekt ustawy budżetowej przewiduje powolny wzrost zatrudnienia, a relatywnie szybszy w sektorze przedsiębiorstw.

djmoepo

Jego zdaniem mocną podstawą dla tego budżetu są prognozy wykonania budżetu za 2014 r. "Mają być większe od założonych dochody budżetowe, mniejsze wydatki i deficyt" - zaznaczył. Jak mówił, deficyt budżetu na 2014 r. miał wynosić 47 mld zł, a faktycznie sięgnie ok. 34 mld zł. "Pewnie ta kwota będzie jeszcze niższa" - ocenił.

Kopyciński mówił też o zamrożeniu funduszu wynagrodzeń w administracji. "(O) wiele bardziej efektywnym rozwiązaniem byłaby redukcja zatrudnienia w administracji, wprowadzenie realnej odpowiedzialności urzędniczej. I wtedy nawet możemy rozmawiać o podwyżkach" - powiedział.

djmoepo

Podziel się opinią

Share
djmoepo
djmoepo