Tydzień na rynku walut

Informacje makroekonomiczne, które napłynęły w tym tygodniu z europejskiej gospodarki ponownie nie zachwyciły.

Strefa euro:

Informacje makroekonomiczne, które napłynęły w tym tygodniu z europejskiej gospodarki ponownie nie zachwyciły.

Pomimo utrzymania się na wysokim poziomie indeksów nastrojów konsumenckich (82,7 pkt we wrześniu) nadal mamy do czynienia ze zjawiskiem deflacji (inflacja HICP we wrześniu wyniosła -0,3% r/r) oraz wysokiego bezrobocia, którego stopa w sierpniu wyniosła 9,6%. Nadal w recesji pogrążony jest sektor przemysłowy. Przemysłowy indeks PMI znalazł się na koniec III kwartału na poziomie 49,3 pkt.

Te mieszane odczyty figur makroekonomicznych nie sprzyjały wspólnej walucie, która straciła w tym tygodniu na wartości wobec amerykańskiego dolara.

Stany Zjednoczone:

Mijający tydzień był kolejnym, w którym publikacje amerykańskich danych makroekonomicznych w większości przypadków rozczarowały. Poza nieco lepszym od oczekiwań odczytem dynamiki PKB za II kwartał 2009 roku (-0,7% kw/kw wobec prognoz na poziomie -1,2% kw/kw) oraz dynamiką wydatków Amerykanów w sierpniu (1,3% m/m wobec spodziewanego 1,0% m/m) reszta odczytów wrześniowych figur rozczarowała.

Indeks zaufania konsumentów spadł do poziomu 53,1 pkt wobec 54,1 pkt w sierpniu; indeks Chicago PMI ponownie znalazł się poniżej 50 pkt na poziomie 46,1 pkt a indeks ISM dla sektora przemysłowego wyniósł jedynie 52,6 pkt wobec oczekiwanych 54 pkt i 52,9 pkt w sierpniu.

Na koniec tygodnia okazało się, że ponownie pogorszyła się sytuacja na amerykańskim rynku pracy. Bezrobocie we wrześniu wzrosło do poziomu 9,8% a w tym samym okresie zwolniono 236 tysięcy pracowników a spodziewano się redukcji etatów o jedyne 180 tysięcy.

Takie informacje makroekonomiczny doprowadziły do korekty amerykańskich indeksów giełdowych, jak również do spadku kursu pary EUR/USD.

Polska:

W mijającym tygodniu ponownie zabrakło impulsów, które stanowiły by wsparcie dla polskiej waluty. Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła główną stopę procentową w Polsce na rekordowo niskim poziomie 3,5% a decyzji o niezaostrzaniu polityki monetarnej do końca roku sprzyjała opublikowana w czwartek prognoza Ministerstwa Finansów dotycząca przyszłej inflacji konsumenckiej, która według oczekiwań ma spaść do poziomu 3,5%.

Realizacja takiej prognozy wpisze się w oczekiwania Rady i upewni jej członków w słuszności utrzymywania niskich kosztów pieniądza w IV kwartale 2009 roku. Taki scenariusz w połączeniu z niższą od prognoz publikacją indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłowego we wrześniu (48,2 pkt) wspierał rozpoczętą w zeszłym tygodniu techniczną korektę kursów polskich par walutowych. Osłabienie to związane jest również z sytuacją na świecie i podwyższonym poziomem awersji do ryzyka.

Tomasz Szecówka
analityk rynku walutowego
AMB Consulting

eurozłotykurs

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)