Tydzień na zlecenie rozliczenia PIT‑u
Jeśli chcesz, by pracodawca wypełnił za ciebie roczną deklarację podatkową, to masz tydzień na złożenie odpowiedniego oświadczenia
05.01.2009 | aktual.: 05.01.2009 10:30
Prawo do rozliczenia przez płatnika ma osoba, która przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym złoży płatnikowi oświadczenia na druku PIT-12. To oznacza, że ostateczny termin upływa 9 stycznia - tłumaczy "Rzeczpospolita".
Firma, która otrzyma od pracownika PIT-12, musi według prawa rozliczyć za niego roczny podatek na formularzu PIT-40, wysyłając go później do urzędu skarbowego do końca lutego.
Jak wynika z danych pochodzących z Ministerstwa Finansów, zakłady pracy za 2007 rok rozliczyły w ten sposób prawie pół miliona osób.
O czym powinni pamiętać pracownicy? Prawo do rozliczenia przez płatnika mają osoby, które zarabiały przez cały rok w jednej firmie. Jeśli ktoś miał kilku pracodawców lub zmieniał pracę w ciągu roku, musi się rozliczyć sam, składając do urzędu skarbowego PIT-37 do końca kwietnia.
Wyjątkiem są dochody ze sprzedaży nieruchomości oraz inne opodatkowane ryczałtem lub kartą podatkową czy też dochody kapitałowe, które i tak rozliczane są odrębnie. Jeśli więc ktoś np. zarabia na giełdzie lub płaci ryczałt, bo wynajmuje mieszkanie - to nie ma przeszkód, by za pracę w biurze czy urzędzie rozliczył go płatnik - przypomina "Rzeczpospolita".
Prawa do rozliczenia przez zakład pracy nie mają natomiast osoby, które planują rozliczenie z małżonkiem lub wychowywanym w pojedynkę dzieckiem. Na rozliczenie przez płatnika nie mogą też liczyć ci, którzy chcą skorzystać z ulg i odliczeń podatkowych. Osoba, która chce uwzględnić np. ulgę internetową czy odliczyć darowiznę, ma obowiązek sama złożyć do urzędu odpowiednie zeznanie.