Trwa ładowanie...

Tylko co dziesiąty Polak podnosi kwalifikacje zawodowe

Mniej niż 10 proc. Polaków powyżej 25. roku życia decyduje się na podnoszenie kwalifikacji zawodowych – wynika z Diagnozy Społecznej 2013. Częściej dokształcają się osoby z wykształceniem wyższym lub policealnym, najrzadziej – mający tylko wykształcenie podstawowe i niższe

Share
Tylko co dziesiąty Polak podnosi kwalifikacje zawodoweŹródło: © Minerva Studio - Fotolia.com
d2zl6gm

.

Pracownicy dokształcają się coraz mniej chętnie. O ile w latach 2005-2007 odsetek osób, które brały udział w kursach, szkoleniach i innych formach zwiększania umiejętności i kwalifikacji wynosił 11,7 proc., w latach 2011-2013 spadł do poziomu 9,6 proc.

Z badania wynika, że im gorzej wykształcony jest dorosły pracownik, tym rzadziej widzi potrzebę dalszej nauki. Spośród osób powyżej 25 roku życia, które podnoszą kwalifikacje zawodowe, ponad 63 proc. ma wykształcenie wyższe lub policealne. Wśród doszkalających się tylko niespełna 2 proc. ma wykształcenie podstawowe lub niższe.

Kobiety częściej od mężczyzn podejmują się podnoszenia kwalifikacji zawodowych. W latach 2011-2013 panie stanowiły ponad 56 proc. wszystkich dokształcających się osób.

Najbardziej chętni do nauki są mieszkańcy dużych miast, liczących powyżej 500 tysięcy mieszkańców oraz osoby w przedziale wiekowym 25-29 lat. Warto również zauważyć: mieszkańcy miast liczących od 100 do 200 tysięcy mieszkańców uczestniczyli w różnych formach podnoszenia kwalifikacji rzadziej niż mieszkańcy małych miast i wsi.

d2zl6gm

Artur Szeremeta
Sedlak & Sedlak

d2zl6gm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zl6gm
d2zl6gm