Trwa ładowanie...
16-08-2007 09:55

Tymczasowi na dłużej w firmie?

Pracownicy tymczasowi mają być zatrudniani w jednej firmie na dłużej niż rok. Ma to zmniejszyć deficyt pracowników w niektórych branżach i ustabilizować zatrudnienie.

Tymczasowi na dłużej w firmie?
d3ill6i
d3ill6i

Pracownicy tymczasowi mają być zatrudniani w jednej firmie na dłużej niż rok. Ma to zmniejszyć deficyt pracowników w niektórych branżach i ustabilizować zatrudnienie. Komisja trójstronna, w skład której wchodzą przedstawiciele rządu, pracodawców i pracowników rozważają wprowadzenie możliwości przyjmowania pracowników na półtora roku, a nie tylko na rok, jak jest teraz. O sprawie informuje „Gazeta Prawna”.

- Bardziej elastyczne podejście do zatrudniania pracowników tymczasowych ułatwi firmom uzupełnianie kadr - uważa Jacek Męcina, przewodniczący zespołu prawa pracy Komisji Trójstronnej.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w ciągu 36 kolejnych miesięcy pracownik tymczasowy nie może zarabiać u jednego pracodawcy dłużej niż 12 miesięcy. W czasie prac zespołu prawa pracy Komisji Trójstronnej zaproponowano kilka rozwiązań, które modyfikują i łagodzą te ograniczenia.

Wśród propozycji znalazł się pomysł, by agencja pracy tymczasowej zatrudniająca pracownika tymczasowego mogła w ciągu 36 miesięcy skierować go do jednego pracodawcy na okres nieprzekraczający 18 miesięcy. Inny wariant przewiduje skrócenie okresu rozliczeniowego, w którym sumuje się pracę u jednego pracodawcy, do 30 miesięcy. Rozważany jest także wariant, by decyzja w sprawie wydłużenia dozwolonych okresów pracy tymczasowej u jednego pracodawcy podejmowana była z udziałem związków zawodowych. Chodzi o to, że pracodawca i działająca u niego organizacja związkowa mogliby zawrzeć porozumienie o przedłużeniu tego okresu, nie więcej jednak niż o sześć miesięcy.

- Pojawiają się wątpliwości, czy tego rodzaju klauzula derogacyjna jest zgodna z prawem i czy porozumienie pracodawcy i związków może dotyczyć pracowników agencji pracy tymczasowej, a nie ich firmy - uważa Jacek Męcina.

Pracodawcy i związki zawodowe rozważają także możliwość szybszego zatrudniania pracowników tymczasowych na stanowiskach, na których pracowały wcześniej osoby zwolnione z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, np. z powodu zwolnień grupowych. Dziś pracownikowi tymczasowemu nie można powierzać pracy na stanowisku, na którym w ciągu ostatnich trzech miesięcy pracowała osoba zwolniona wbrew własnej woli.

d3ill6i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ill6i