Trwa ładowanie...
d2xizlq

Tysiące emerytów nie odzyskają pieniędzy. Senat zagłosował

Senat przyjął bez poprawek ustawę, która przelicza emerytury dla kobiet z rocznika 1953. Początkowo parlamentarzyści chcieli rozszerzyć to również na osoby urodzone w latach 1948-1952, ale poprawka nie przeszła. Ministerstwo pracy wskazywało na wyższe koszty takiej zmiany.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rząd chce łatać dziurę, która skutkowała niższymi emeryturami dla tysięcy kobiet
Rząd chce łatać dziurę, która skutkowała niższymi emeryturami dla tysięcy kobiet (money.pl)
d2xizlq

Przeciętnie nawet 12 tys. złotych wyrównania emerytur dla osób z rocznika '53 - to zakłada ustawa, która jest w Senacie. To zadośćuczynienie za lata niesprawiedliwości systemu emerytalnego. Jednak - jak wskazuje "Fakt" - kobiety urodzone wcześniej nadal są poszkodowane.

Jak już pisaliśmy w money.pl, w 2013 roku zmieniono zasady obliczania wysokości świadczenia emerytalnego osobom pobierającym wcześniejszą emeryturę, wprowadzając od podstawy obliczenia emerytury pobranych kwot emerytur wcześniejszych.

W czwartek sprawą zajmował się Senat. Izba wyższa przegłosowała projekt bez znaczących poprawek.

d2xizlq

Obejrzyj: Dlaczego emerytki z rocznika 1953 miały niższą emeryturę?

Wcześniej w trakcie prac nad ustawą w senackiej komisji rodziny, polityki senioralnej i społecznej uznania w oczach senatorów nie zdobyły poprawki, które zakładały rozszerzenie zapisów o większą liczbę osób.

Odrzucone zostały pomysły Marka Borowskiego (KO), które zakładały objęcie ustawą tych wszystkich osób, którym bez uprzedzenia obniżono emeryturę oraz skrócenie ustawowego terminu ponownego ustalenia wysokości emerytury z sześciu do trzech miesięcy. Chodzi również o osoby urodzone w latach 1948-1952.

d2xizlq

- Trzeba po prostu ten problem załatwić do końca, a nie uciekać - przekonywał w Senacie Borowski, którego cytuje "Fakt". Jak mówił, wielu emerytów ze starszych roczników będzie szukało sprawiedliwości w sądach.

Wiceminister pracy Stanisław Szwed argumentował, że taka decyzja spowodowałaby dodatkowe koszty. - Pan minister powiada: tak, ale to są dodatkowe koszty. Są. Ja nie mówię, że ich nie ma. Tylko te problemy nie znikną. Za chwilę, jeżeli ktokolwiek wystąpi do Trybunału, a jestem absolutnie pewien, że po tej ustawie tak się stanie - kontynuował Borowski.

Ostatecznie jednak poprawka nie została przyjęta przez Senat i zyskają tylko kobiety z rocznika 1953. Te nieznacznie starsze będą musiały obejść się smakiem.

Na zmianie przepisów skorzystają osoby urodzone w 1953 roku, ale muszą spełniać też inne warunki. Musieli otrzymać prawo do wcześniejszej emerytury przed 1 stycznia 2013 roku.

d2xizlq

Ponadto musieli wystąpić też o emeryturę według nowych zasad, przyznawaną po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego oraz emerytura ta musiała zostać ustalona z pomniejszeniem podstawy obliczenia o sumę kwot pobranych wcześniejszych emerytur.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2xizlq

Podziel się opinią

Share
d2xizlq
d2xizlq