Trwa ładowanie...
emerytury
20-11-2018 16:44

U emerytów bez zmian. Bieda aż piszczy – zwłaszcza wśród kobiet

906 zł na rękę – to najczęściej wypłacana emerytura w Polsce. Odpowiednie dane opublikował GUS.

U emerytów bez zmian. Bieda aż piszczy – zwłaszcza wśród kobietŹródło: East News
d3ruwy7
d3ruwy7

Ta liczbajest jak kubeł zimnej wody. Dotychczas w mediach przebijała się inna kwota, czyli średnia emerytura. Według ZUS-u w marcu wyniosła ona 2179 brutto, czyli 1806 zł na rękę.

Ale to dominanta wygląda już znacznie gorzej. Nieco ponad 900 zł na rękę to comiesięczny los ponad 320 tys. emerytów i emerytek.

Pracownicze Plany Kapitałowe. Jaka pewność, że nie podzielą losu OFE

Ciekawie wyglądają też dane dotyczące mediany emerytalnej. Obecnie jest ona na poziomie 1612 zł netto. Oznacza to, że połowa emerytów w Polsce otrzymuje emeryturę w wysokości powyżej tej kwoty, a połowa – poniżej. To również pokazuje, że większość seniorów w Polsce otrzymuje świadczenia dużo poniżej oficjalnej średniej.

d3ruwy7

To nie koniec podziałów. Wśród samych pobierających świadczenia linia emerytalnego ubóstwa przebiega bardzo wyraźnie po jednej granicy – płci. Na o wiele większe świadczenia mogą liczyć mężczyźni. Dominującą kwotą jest u nich 2177,8 zł (pobiera ją 104,3 tys. emerytów.) A jak to wygląda u kobiet? Tu najwięcej, bo prawie 280 tys., emerytek pobiera 1065,38 zł.

Równie źle jest, gdy spojrzy się na średnie z całości wypłacanych emerytur mężczyznom i kobietom. Emeryci dostają średnio 2240 zł na rękę, emerytki – 1513 zł. Tutaj nawet zapowiadane już od dłuższego czasu „500 Plus dla emerytów” może po prostu nie wystarczyć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3ruwy7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ruwy7