Trwa ładowanie...
d45i5zz
d45i5zz

Uchwalenie tzw. sześciopaku możliwe we wrześniu - Rostowski

12.07. Warszawa (PAP) - Uchwalenie pakietu sześciu aktów prawnych, dotyczących wzmocnienia zarządzania gospodarczego i dyscypliny fiskalnej w Unii Europejskiej, tzw. sześciopaku,...
Share
d45i5zz

12.07. Warszawa (PAP) - Uchwalenie pakietu sześciu aktów prawnych, dotyczących wzmocnienia zarządzania gospodarczego i dyscypliny fiskalnej w Unii Europejskiej, tzw. sześciopaku, jest możliwe we wrześniu - poinformował we wtorek minister finansów Jacek Rostowski. Dodał, że większość spraw odnośnie pakietu aktów prawnych została już ustalona.

"Co do sześciopaku jesteśmy w kontakcie z kluczowymi podmiotami. Obecnie mamy rozbieżności co do jednej, dwóch pozycji. 99 proc. prac za nami. Będziemy starać się to skończyć może we wrześniu. Pozostały do uzgodnienia jedna, dwie sprawy maksimum" - powiedział Rostowski w Brukseli na konferencji prasowej po posiedzeniu ministrów finansów UE (ECOFIN).

Sześciopak to pakiet pięciu rozporządzeń i jednej dyrektywy, którego celem jest przede wszystkim wzmocnienie unijnego Paktu Stabilności i Wzrostu, trzymającego w ryzach finanse publiczne krajów UE. Pakiet, zaproponowany przez KE we wrześniu ubiegłego roku, to efekt dyskusji, jaka rozgorzała w UE od czasu kryzysu greckiego, który zagraża stabilności euro.

Pakiet przyjęli już wstępnie ministrowie finansów państw UE, ale nie ma zgody między nimi a eurodeputowanymi, którzy domagają się więcej automatyzmu w sankcjach dla niesubordynowanych państw. (PAP)

bg/ asa/

d45i5zz

Podziel się opinią

Share
d45i5zz
d45i5zz