Uchylenie procedury nadmiernego deficytu dla Polski nawet przy deficycie w wysokości 3,5 proc. PKB -
20.12. Warszawa (PAP) - Uchylenie procedury nadmiernego deficytu, która została nałożona na Polskę, odbędzie się nawet jeśli deficyt sektora finansów publicznych będzie w wysokości...
20.12. Warszawa (PAP) - Uchylenie procedury nadmiernego deficytu, która została nałożona na Polskę, odbędzie się nawet jeśli deficyt sektora finansów publicznych będzie w wysokości 3,5 proc. PKB - wynika z informacji PAP uzyskanych w Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Gospodarczych i Walutowych (DG Ecfin) oraz Ministerstwie Finansów.
"Za sprawą pięciu nowych unijnych rozporządzeń i jednej dyrektywy, czyli tzw. sześciopaku, który wszedł w życie 13 grudnia br., decyzja o uchyleniu procedury nadmiernego deficytu możliwa jest przy deficycie general government do 3,5 proc. PKB. Uruchamianie procedury będzie natomiast miało miejsce jeśli deficyt przekroczy tę wartość" - powiedział PAP urzędnik z DG Ecfin.
Informacje te potwierdził PAP rozmówca z resortu finansów.
"Możemy w przyszłym roku obniżyć deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych, tj. deficyt liczonych według metodologii UE, do około 3 proc. PKB, a nie poniżej tej wartości, a nawet wtedy Rada UE może z nas zdjąć EDP (procedurę nadmiernego deficytu - PAP)" - podkreśla osoba z MF pragnąca zachować anonimowość.
"Jeśli uda się obniżyć deficyt w przyszłym roku w okolice 3 proc., to wtedy w 2013 roku procedura EDP może zostać uchylona" - dodaje.
Polska zgodnie z deklaracjami przedstawicieli rządu chce w 2012 roku ograniczyć deficyt sektora finansów publicznych do ok. 3 proc. (PAP)
bg/ asa/