Trwa ładowanie...
20-09-2007 13:38

Uczelnie są zbyt akademickie

Uczelnie są za bardzo akademickie, a za mało dbają o kształcenie studentów w kierunkach, które odpowiadają rynkowi pracy - oceniają eksperci OECD.

Uczelnie są zbyt akademickie
d3dl002
d3dl002

Polska musi przyspieszyć reformę szkolnictwa wyższego. Inaczej uczelnie nie będą spełniały społecznych i ekonomicznych oczekiwań - wynika z opublikowanego raportu europejskiej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju na temat szkolnictwa wyższego w Polsce. Podobne wnioski znajdują się w raporcie ONZ.

Jak piasze "Rzeczpospolita", unijni eksperci krytykują nasze uczelnie za akademickość. Kierunki słabo odpowiadają potrzebom rynku pracy. Brakuje elastyczności w tworzeniu programów. Przestarzała jest struktura zdobywania stopni naukowych.

Polskim szkołom wyższym wytknięto też, że za słabo się angażują w tworzenie oferty dla osób, które dawno skończyły studia i chcą podnosić kwalifikacje. OECD twierdzi też, że rządowi brakuje długofalowej wizji rozwoju edukacji wyższej.

Jerzy Wiśniewski z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych podkreśla, że to uczelnie powinny być motorem rozwoju gospodarczego.
- A w Polsce niestety zostają w tyle - ocenia.
- O surowe oceny, nawet czasami niesprawiedliwe, nie powinniśmy się obrażać, bo wiele musimy zmienić - mówi "RZ" prof. Tadeusz Luty, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Profesor zgadza się, że rzeczywiście brak uczelniom wspólnej polityki rozwoju. - Każda chce kształcić magistrów, prowadzić badania naukowe, mieć uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego. Winien temu jest system finansowania, który nie sprzyja tworzeniu uczelni elitarnych albo takich, które będą się specjalizowały tylko w kształceniu magistrów -mówi.

d3dl002

Wskazuje też, że rozwojowi uczelni sprzyja łączenie się w większe struktury: - Taki system sprawdza się w Niemczech i w Czechach. A my w ośrodku akademickim mamy po 10, 11 uczelni, każda ma swoją administrację, co nie jest korzystne finansowo. Połączonym uczelniom łatwiej pozyskiwać pieniądze na badania, zaciągać kredyty na nowe inwestycje.

Jak na raport odpowiada Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego? - Trwa przekształcanie szkolnictwa wyższego. Podjęliśmy działania mające na celu przystosowanie uczelni do wyzwań stawianych przez gospodarkę. W projekcie zmian ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym jest m.in. zapis, który umożliwi zamawianie na uczelniach tych kierunków, których absolwentów potrzebują przedsiębiorcy - zapewnia Ewa Kafarska, rzecznik resortu. Minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka zapowiedziała wczoraj, że znajdą się pieniądze dla uczelni, które będą rozwijać kierunki ścisłe.

d3dl002
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dl002