Trwa ładowanie...
d1ut0s4

Udało się uniknąć ogłoszenia przez Cypr niewypłacalności - Merkel

25.03. Berlin (PAP/Bloomberg) - Porozumienie w sprawie programu ratunkowego dla cypryjskiego sektora bankowego pozwoli uniknąć niewypłacalności przez ten kraj - oceniła kanclerz...

Share
d1ut0s4

25.03. Berlin (PAP/Bloomberg) - Porozumienie w sprawie programu ratunkowego dla cypryjskiego sektora bankowego pozwoli uniknąć niewypłacalności przez ten kraj - oceniła kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Jestem bardzo usatysfakcjonowana, ze udało się znaleźć rozwiązanie ubiegłej nocy. Rozwiązanie, które pozwoli uniknąć ogłoszenia przez Cypr niewypłacalności. Porozumienie otwiera Cyprowi nową drogę, strefa euro wykaże solidarność w kolejnych latach" - powiedziała Merkel w poniedziałek.

Wcześniej w poniedziałek niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble uznał, że rozwiązanie dla Cypru jest uczciwe, mimo ogromnego obciążenia dla wierzycieli i klientów. Celem było doprowadzenie do tego, by rozdęty sektor bankowy partycypował w kosztach - mówił.

Zgodnie z niemieckim prawem dotyczącym wykorzystania europejskiego funduszu ratunkowego EMS plan projekt planu pomocowego dla Cypru będzie teraz debatowany w niemieckim parlamencie. Niemcy mają największy wkład w Europejskim Mechanizmie Stabilizacyjnym, z którego m.in. będą pochodziły pieniądze na ratowanie Cypru. Schaeuble poinformował, że dwa głosowania powinny odbyć się najpóźniej w trzecim tygodniu kwietnia.

d1ut0s4

Dzięki porozumieniu Cypr otrzyma pomoc finansową od strefy euro i MFW w wysokości 10 mld euro na uratowanie swojego sektora bankowego przed załamaniem. W zamian Nikozja ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację. Plan przewiduje likwidację jednego z największych banków, Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli depozytów powyżej 100 tys. euro.

Największy bank cypryjski - Bank of Cyprus - przejdzie restrukturyzację i wchłonie dobre aktywa banku Laiki, w tym depozyty poniżej 100 tys. euro, gwarantowane przez prawo UE. Również udziałowcy i właściciele nieubezpieczonych depozytów w Bank of Cyprus muszą liczyć się ze stratami, ale ich skala zostanie jeszcze sprecyzowana przez cypryjski rząd i trojkę, czyli KE, EBC i MFW. (PAP)

wst/ asa/

d1ut0s4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ut0s4