Trwa ładowanie...
d4662i3

Udziałowcy złoża Yme dostaną 470 mln USD odszkodowania od SBM Offshore (aktl.)

...
Share
d4662i3

# dochodzą wypowiedzi rzecznika Grupy Lotos dla PAP #

12.03. Warszawa (PAP) - Talisman Energy, operator złoża Yme i SBM Offshore, właściciel platformy wydobywczej, porozumieli się w sprawie usunięcia wadliwej platformy ze złoża Yme. SBM Offshore zapłacił członkom konsorcjum 470 mln USD odszkodowania - podał Lotos w komunikacie. Na spółkę przypada 20 proc. tej kwoty.

"Dla spółki Lotos E&P Norge, która jest (...) 20-proc. udziałowcem koncesji, oznacza to zakończenie negocjacji i oczekiwany od dłuższego czasu powrót do działań technicznych, docelowo związanych z uruchomieniem produkcji lub sprzedaży udziałów, co stanowi właściwy krok w kierunku odzyskania wszystkich zainwestowanych w ten projekt środków" - napisano w raporcie.

d4662i3

Rzecznik pasowy Lotosu, Marcin Zachowicz, poinformował PAP, że udział Grupy Lotos w wynegocjowanej kwocie wynosi 20 proc., zgodnie z proporcją posiadanych udziałów w projekcie. Negocjacje trwały od czerwca 2012 roku.

"Kwota została już wpłacona przez SBM w całości na konto partnerów YME. W pierwszym rzędzie będzie ona przeznaczona na realizację prac demontażowych wadliwej platformy MOPU (Mobile Offshore Production Unit - PAP)" - powiedział Zachowicz.

Talisman, działając w imieniu udziałowców koncesji, zobowiązał się do wykonania niezbędnych prac przygotowawczych na platformie i usunięcia jej ze złoża. Z kolei do SBM Offshore będzie należało przetransportowanie platformy do portu oraz jej utylizacja.

"Jednocześnie udziałowcy konsorcjum przejmą prawo własności do elementów podwodnej infrastruktury na złożu Yme, dostarczonej przez SBM Offshore (zbiornik, keson, etc.). Każda ze stron poniesie koszty uzgodnionego porozumieniem zakresu realizowanych prac" - napisano w komunikacie.

d4662i3

Lotos, posiadając licencję Yme, jest zobowiązany wobec rządu norweskiego do zagospodarowania złoża.

"(...) Jednocześnie, prowadząc naturalną grę rynkową, spółka dopuszcza możliwość dysponowania prawem do udziałów tak, jak każdym innym zasobem podlegającym prawu podaży i popytu na rynku" - poinformował Zachowicz.

Przedstawiciele spółki nie chcieli komentować, czy w związku z wynegocjowanym porozumieniem Lotos zdecyduje się na rozwiązanie części odpisów dokonanych na Yme.

Lotos powtórzył, że w ramach dalszej ekspansji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym planuje w tym roku zakup udziałów w koncesjach wydobywczych, co pozwoli m.in. uruchomić tarczę podatkową i uzyskać zwrot pozostałej części kapitału zainwestowanego w Yme.

d4662i3

Rzecznik poinformował, że proces "jest w toku", a "celem jest dopięcie transakcji w bieżącym roku".

"Szacowana kwota transakcji zależy od wielkości i stanu zaawansowania produkcyjnego konkretnego złoża. Szacowany budżet wynosi 100-150 mln USD. Zakup ten jest związany z planowanym odblokowaniem tarczy podatkowej utworzonej w wyniku inwestycji w złoże YME" - powiedział Zachowicz. (PAP)

morb/ seb/ asa/

d4662i3

Podziel się opinią

Share
d4662i3
d4662i3