Trwa ładowanie...

UE otwiera drzwi do euro

Polska dogaduje się z Brukselą jak liczyć nasze zadłużenie. Będziemy mogli odejmować od deficytu pieniądze przekazywane do otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Dzięki temu łatwiej spełnimy wymogi wejścia do strefy euro, zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna".

UE otwiera drzwi do euroŹródło: Jupiterimages
d2zcngl
d2zcngl

"DGP" poznał szczegóły propozycji jakie w środę ma przedstawić w tej sprawie Komisja Europejska. Kraje mające systemy emerytur kapitałowych będą mogły przez 5 lat odliczać od długu i deficytu sektora finansów publicznych pieniądze zgromadzone na kontach emerytalnych. Dla Polski oznacza to szybsze spełnienie kryteriów z Maastricht i wejście do strefy euro, twierdzi gazeta.

System zakłada stopniowe kurczenie się ulg. W pierwszym roku Polska mogłaby odliczyć od deficytu 100 proc. sum przekazywanych otwartych funduszy emerytalnych, w kolejnym - 80 proc. Po pięciu latach i później - najwyżej 0,8 proc. PKB. Podobne reguły mają dotyczyć pomniejszania długu.

Nie jesteśmy zachwyceni tymi propozycjami, twierdzi "DGP". 9 państw, w tym Polska, wystąpiło wspólnie do UE, by nie karać krajów reformujących systemy emerytalne. Domagamy się, aby koszt tych reform był na stałe uwzględniany przy ocenie naszych finansów. Rysują się pewne szanse spełnienia naszych postulatów.

Coroczne odliczanie sum przekazywanych do otwartych funduszy emerytalnych spowodowałoby, że deficyt sektora finansów publicznych byłby niższy od 1,5 do 2 proc. PKB, a dług - aż o blisko 15 proc. Bez tych zmian Polska praktycznie nie miałaby szans wejścia do strefy euro.

Komentator "DGP" pisze, że odpowiedzialny rząd powinien wykorzystać podarunek Brukseli do zmiany Konstytucji i dopuszczalnych limitów zadłużenia. Z 60 proc. do przynajmniej 40 proc. Wtedy rzeczywiście zyskamy na wiarygodności.

d2zcngl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zcngl

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj