Trwa ładowanie...

UE rozszerza listę objętych sankcjami w związku z Ukrainą

Unia Europejska w poniedziałek ponownie rozszerzyła listę osób i firm objętych sankcjami wizowymi i finansowymi w związku z kryzysem na Ukrainie - poinformowały służby prasowe Rady UE.

UE rozszerza listę objętych sankcjami w związku z UkrainąŹródło: Fotolia, fot: jorisvo
dfcjass

Według źródeł dyplomatycznych ministrowie spraw zagranicznych postanowili dodać do czarnej listy 13 osób - ukraińskich separatystów oraz Rosjan, jak również zamrozić aktywa dwóch firm z Krymu, których aktywa zostały skonfiskowane po marcowej aneksji półwyspu przez Rosję.

Tym samym unijne sankcje wizowe i finansowe, związane z kryzysem ukraińskim, dotyczą już 63 osób i podmiotów gospodarczych. Sankcje wejdą w życie po ogłoszeniu nowej czarnej listy w Dzienniku Urzędowym UE.

Ministrowie rozszerzyli też w poniedziałek podstawę prawną do wprowadzania sankcji wizowych i finansowych za destabilizację Ukrainy. Decyzja ta ułatwia nakładanie restrykcji na firmy, które czerpały korzyści z aneksji Krymu przez Rosję.

dfcjass

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski zapowiedział przed poniedziałkowym spotkaniem ministrów w Brukseli, że UE zapowie także "możliwość kolejnych sankcji w wypadku, gdyby przeszkadzano w wyborach prezydenckich na Ukrainie 25 maja".

Także niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier powiedział, że jeśli wybory na Ukrainie nie będą mogły się odbyć, to UE "będzie musiała porozmawiać o dalej idących sankcjach" wobec Rosji.

Część krajów UE jest jednak sceptyczna w sprawie nakładania na Rosję sankcji gospodarczych, bo uderzą one również w gospodarki państw UE. O ostrożność w tej sprawie apelował w poniedziałek szef austriackiej dyplomacji Sebastian Kurz.

Z Brukseli Anna Widzyk

dfcjass
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfcjass