UE/ Zielony Tydzień o efektywnym wykorzystywaniu zasobów naturalnych
Doroczna konferencja o unijnej polityce ochrony środowiska Zielony Tydzień rozpoczęła się we wtorek w Brukseli. Trzy tysiące uczestników ma dyskutować do czwartku o tym, jak i dlaczego UE powinna postawić na efektywne wykorzystywanie zasobów naturalnych.
Tematem przewodnim tegorocznego 14. Zielonego Tygodnia - największej w Europie konferencji na temat ochrony środowiska - jest "gospodarka cyrkulacyjna" oraz płynące z niej korzyści, w tym oszczędzanie zasobów i tworzenie nowych miejsc pracy.
Gospodarka cyrkulacyjna to gospodarka, której główną zasadą jest obieg zasobów naturalnych i technologicznych. Cyrkulacyjny model gospodarczy zakłada, że prawie nic się nie marnuje, a ponowne użycie i naprawa wyrobów to standardowa praktyka.
Trzy tysiące uczestników od wtorku do czwartku ma dyskutować w Brukseli o tym, jak i dlaczego Europa powinna przejść od obecnego liniowego modelu gospodarczego do gospodarki cyrkulacyjnej, a także dlaczego "zielone myślenie" wciąż nie przebiło się do głównego nurtu dyskursu społecznego. W debatach uczestniczą politycy, naukowcy, przedsiębiorcy, działacze organizacji pozarządowych, a nawet twórcy filmowi.
Głos zabiorą m.in.: ekonomista z Columbia University prof. Jeffrey Sachs, prof. Paul Ekins z University College London, francuski fotograf i reporter Yann Arthus-Bertrand, szef World Wide Fund Marco Lambertini, a także komisarz UE ds. środowiska Janez Potocznik i grecki minister środowiska Yannis Maniatis.
"Konkurencyjność Europy będzie zależeć od jej zdolności do efektywnego wykorzystania zasobów. Musimy porzucić naszą obecną kulturę wyrzucania i przełączyć się na model cyrkulacyjny, którego zasadą jest obieg zasobów. Oznacza to, że produkty innowacyjne powinny nadawać się do naprawy i recyklingu" - powiedział unijny komisarz ds. środowiska, cytowany w komunikacie KE.
Celem konferencji, podkreśla Komisja, jest pokazanie, że najlepszym i najbardziej racjonalnym rozwiązaniem dla Europy - biorąc pod uwagę, że zasoby naturalne są ograniczone - jest właśnie cyrkulacyjny model gospodarczy.
Komisja Europejska zapowiedziała, że w najbliższych tygodniach przedstawi nowe propozycje dotyczące tego, jak UE może przejść od obecnego modelu do modelu bardziej cyrkulacyjnego, ze szczególnym naciskiem na lepsze zarządzanie odpadami i bardziej efektywne wykorzystanie ograniczonych zasobów.