Trwa ładowanie...
d1zewr5

UKE: ruszył konkurs na rezerwację częstotliwości multipleksu 8 (MUX8)

Konkurs na rezerwację częstotliwości z zakresu 174 - 230 MHz w multipleksie 8 (MUX8) - ogłosiła w czwartek prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj. Mają one posłużyć do poszerzenia oferty telewizji naziemnej o dwa do czterech nowych kanałów telewizyjnych.

Share
d1zewr5

W pierwszym etapie konkursu, który rozpoczął się w czwartek, badana będzie zgodność złożonych ofert z dokumentacją konkursową. Zainteresowane podmioty mogą składać swoje oferty do 29 kwietnia do godz. 15. Drugi etap konkursu będzie polegał na badaniu ofert pod kątem kryteriów: zachowania warunków konkurencji, wysokości zadeklarowanej kwoty oraz wiarygodności finansowej uczestników konkursu - czytamy w dokumentacji konkursowej.

W drodze konkursu zostanie wyłoniony operator multipleksu 8 (MUX8), który uzyska pozwolenie na użytkowanie częstotliwości z zakresu 174 - 230 MHz na okres 15 lat. Zostanie on jednocześnie zobowiązany do uruchomienia, w zależności od jakości nadawania, od dwóch do czterech kanałów telewizyjnych. Po wyłonieniu operatora Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecyduje o przeznaczeniu nowych kanałów.

Uruchomienie multiplexu 8 ma na celu poszerzenie oferty telewizji naziemnej o kolejne kanały. Do tej pory uruchomiono trzy bezpłatne multipleksy, z których jeden jest w całości zarezerwowany dla Telewizji Polskiej (MUX3), na których nadawane są 24 programy, oraz jeden multiplex płatny, na którym nadaje Cyfrowy Polsat (MUX4).

d1zewr5

Proces zagospodarowania nowego pasma częstotliwości rozpoczął się w październiku 2013r., kiedy spółka Emitel wystąpiła do UKE o rezerwację całego pasma częstotliwości z zakresu 174 - 230 MHz. Przepisy zobowiązywały UKE do ogłoszenia dostępności tych częstotliwości, jednak zainteresowanie przekroczyło dostępne zasoby częstotliwości - zgłosiło się aż 18 spółek. Dlatego Urząd zdecydował się na rozpisanie konkursu na ich zagospodarowanie.

d1zewr5

Podziel się opinią

Share
d1zewr5
d1zewr5