UKE: wpłynęło 16 stanowisk konsultacyjnych ws. konkursu na multiplex 8

W piątek o godz. 15 minął termin składania stanowisk w postępowaniu konsultacyjnym na telewizyjny multiplex 8. Do UKE wpłynęły stanowiska 16 pomiotów zainteresowanych konkursem. Częstotliwości z zakresu 174 - 230 MHz posłużą do poszerzenia oferty telewizji naziemnej.

09.01.2015 18:10

"Na chwilę obecną do Urzędu Komunikacji Elektronicznej wpłynęło 16 stanowisk konsultacyjnych, związanych z konkursem na multiplex nr 8" - poinformował PAP rzecznik UKE, Dawid Piekarz. Wśród podmiotów, które zgłosiły swoje stanowiska są: Emitel, ZPR Media, Agora, TVN, Grupa Cyfrowy Polsat, Instytut Łączności, Polski Operator Telewizyjny, TV Puls, Kino Polska TV. Pozostali uczestnicy to osoby prywatne.

Piekarz dodał, że teraz Urząd musi zająć się analizowaniem nadesłanych informacji, dlatego trudno mówić o terminie rozpoczęcia konkursu.

18 grudnia 2014 r. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalena Gaj przedłużyła do 9 stycznia 2015 r. termin, do którego podmioty zainteresowane udziałem w konkursie na telewizyjny multiplex nr 8 (MUX8), mogą wyrażać swoje stanowisko i zgłaszać uwagi do projektów dokumentów konkursowych. Postępowanie konsultacyjne rozpoczęło się 20 listopada 2014 r. i dotyczyło dwóch projektów dokumentów: ogłoszenia konkursu i dokumentacji konkursowej ws. rezerwacji częstotliwości zakresu 174 - 230 MHz.

Częstotliwości, o których mowa, mają posłużyć do uruchomienia multipleksu ósmego, który umożliwi poszerzenie oferty telewizji naziemnej o kolejne kanały. To ile ich będzie, zależy od jakości w jakiej będą udostępnione - będzie to od 3 do 8 kanałów. Do tej pory uruchomiono trzy bezpłatne multipleksy, z których jeden jest w całości zarezerwowany dla Telewizji Polskiej (MUX3), na których nadawane są 24 programy, oraz jeden multiplex płatny, na którym nadaje Cyfrowy Polsat (MUX4).

Proces zagospodarowania nowego pasma częstotliwości rozpoczął się w październiku 2013r., kiedy spółka Emitel wystąpiła do UKE o rezerwację całego pasma częstotliwości z zakresu 174 - 230 MHz. Przepisy zobowiązywały UKE do ogłoszenia dostępności tych częstotliwości, jednak zainteresowanie przekroczyło dostępne zasoby częstotliwości - zgłosiło się aż 18 spółek. Dlatego Urząd zdecydował się na rozpisanie konkursu na ich zagospodarowanie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)