UKE wstrzymał prace nad podziałem TPSA

Urząd Komunikacji Elektronicznej nieformalnie wstrzymał prace nad podziałem Telekomunikacji Polskiej na część hurtową i detaliczną - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej prezes UKE Anna Streżyńska.

Dodała, że formalna decyzja w sprawie wstrzymania podziału może zapaść pod koniec tego roku, po audycie systemów informatycznych TP, który dotyczy m.in. równych zasad dostępu do tych systemów.

_ Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, to na koniec roku, późną jesienią, będziemy formalnie zawieszać to postępowanie na przynajmniej rok _ - powiedziała. Dodała, że ostateczna decyzja dotycząca ewentualnej rezygnacji z podziału spółki powinna zapaść pod koniec 2010 r.

Streżyńska zaznaczyła, że na wtorkowym spotkaniu wszystkie kwestie dotyczące tzw. Karty Równoważności zostały uzgodnione pomiędzy UKE, Telekomunikacją Polską i operatorami, a do dyskusji pozostały tylko szczegóły. _ Jestem zadowolona z przebiegu dzisiejszego spotkania _ - powiedziała.

Podkreśliła przy tym, że "w każdym momencie" UKE może na nowo podjąć prace nad podziałem TP, jeśli okaże się, że zawarte porozumienie "nie funkcjonuje prawidłowo". _ To sankcja, którą dysponujemy _ - powiedziała.

Członek Zarządu TP ds. Operacyjnych Piotr Muszyński powiedział we wtorek dziennikarzom, że TP udało się uzgodnić wiele kwestii z operatorami. Dodał, że różnice zdań dotyczą jeszcze szczegółów. _ Jesteśmy bardzo blisko _ - zaznaczył.

Karta Równoważności jest alternatywą TP dla podziału - zakłada m.in. traktowanie innych operatorów na równi z tą częścią TP, która dotyczy sprzedaży detalicznej, poprawę jakości usług hurtowych, monitoring usług oraz szkolenia pracowników TP.

W grudniu 2008 roku prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) wszczęła postępowania w sprawie podziału TP SA na część hurtową i detaliczną. Zdaniem Urzędu, rynek może być konkurencyjny tylko wtedy, gdy wszyscy jego uczestnicy, nie wyłączając części detalicznej TP, będą korzystać z infrastruktury tego operatora na tych samych warunkach.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)