Trwa ładowanie...

UKNF: obecny poziom koncentracji na rynku bankowym jest bliski optimum

Obecny poziom koncentracji na rynku bankowym w Polsce jest bliski optimum - poinformował w czwartek w komunikacie Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. Według UKNF ważne jest, że w Polsce nie ma banków zbyt dużych.

UKNF: obecny poziom koncentracji na rynku bankowym jest bliski optimumŹródło: Thinkstockphotos
d41yhsm
d41yhsm

"W ocenie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) w warunkach wysokiej stabilności i efektywności krajowego systemu bankowego obecny poziom koncentracji na rynku bankowym w Polsce jest bliski optimum" - napisano w komunikacie UKNF. "Z punktu widzenia ryzyk systemowych oraz bezpieczeństwa systemu finansowego ważne jest, że nie ma w Polsce banków zbyt dużych, tj. takich, których ewentualnych problemów nie można byłoby rozwiązać w oparciu o dostępne krajowe instrumenty zarządzania kryzysowego" - dodano.

Według urzędu, podczas analizy ewentualnych kolejnych wniosków w sprawie znaczących dla krajowego rynku połączeń banków, nadzór finansowy będzie bardzo wnikliwie badać skutki transakcji zarówno dla poziomu ryzyka systemowego, jak i dla banku przejmującego i przejmowanego.

Wyjaśniono, że w badaniu tym kluczowa będzie nie tylko ocena długoterminowej stabilności finansowej całego rynku, ale także łączących się podmiotów. Nadzór będzie dokonywał oceny m.in. jakości podmiotu przejmującego w zakresie poziomu wyposażenia kapitałowego, możliwości zwiększenia funduszy, poziomu ryzyka oraz jakości zarządzania ryzykiem, poziomu płynności i źródeł finansowania działalności.

UKNF poinformował, że w przypadku banków zależnych od znaczących akcjonariuszy oceniana będzie stabilność tych akcjonariuszy, ich siła finansowa oraz strategia wspierania banku w ostrożnym i stabilnym rozwoju w długoterminowej perspektywie.

d41yhsm

Przy ewentualnych transakcjach sprzedaży banków regulator będzie oceniał także powody oraz sposób wychodzenia z inwestycji przez dotychczasowych znaczących właścicieli. "Przedmiotem szczególnej uwagi będą obowiązki związane z potrzebą zapewnienia transparentnej i niezakłóconej obsługi klientów oraz stopień wykonania złożonych przed nadzorem finansowym zobowiązań inwestorskich, w tym realizowanej strategii biznesowej oraz jej wpływ na poziom ryzyka zarówno w banku, jak i całego rynku" - zaznaczono.

Dodano, że przedmiotem oceny KNF będzie też sposób zabezpieczenia finansowania działalności, głównie dla portfeli kredytów walutowych oraz pokrycie ryzyka kredytowego związanego z tymi kredytami, a także utrzymywanie znaczącego udziału akcji w wolnym obrocie na giełdzie.

W środę wieczorek bank PKO BP zawarł z Nordea Bank umowę kupna Nordea Bank Polska, Nordea Polska TUnŻ oraz Nordea Finance Polska. PKO BP wyda na przejęcie Nordei ok. 2,83 mld zł, a akwizycja powinna zostać sfinalizowana na przełomie 2013 i 2014 r. Aby transakcja doszła do skutku, potrzebna jest m.in. zgoda Komisji Nadzoru Finansowego oraz prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

d41yhsm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41yhsm