Trwa ładowanie...
d1fjc22
rosja

Ukraina i Rosja blisko rozwiązania problemów gazowych

Ukraina i Rosja są bliskie rozwiązania dwustronnych problemów gazowych - oświadczyła we wtorek premier Ukrainy Julia Tymoszenko na spotkaniu z szefem rosyjskiego rządu Władimirem Putinem w Sopocie.

Share
d1fjc22

_ Ukraina będzie płaciła za tyle gazu, ile go zużywa _ - oświadczyła Tymoszenko już po rozmowach.

Jak informował obecny na miejscu korespondent agencji Interfax-Ukraina, Putin zgodził się z Tymoszenko, że w rozliczeniach gazowych między Kijowem a Moskwą należy brać pod uwagę kryzys, który dotknął oba kraje.

_ Ustaliliśmy, że zlecimy uczestnikom rynku gazowego (w Rosji i na Ukrainie), by wzięli pod uwagę te okoliczności _ - dodał ze swej strony Putin.

d1fjc22

Zgodnie z rosyjsko-ukraińskimi umowami gazowymi z początku roku Ukraińcy muszą dziś płacić Rosjanom za co najmniej 80 procent zamówionego gazu, nawet jeżeli nie będzie on im potrzebny.

_ Uważam, że można dziś mówić o tym, że pokonaliśmy wszystkie problemy związane z gazem, a przynajmniej, że znajdujemy się na dobrej drodze, by nie mieć kłopotów w tej sprawie _ - powiedziała Tymoszenko.

Pisząc o ukraińsko-rosyjskich relacjach gazowych w przededniu sopockich rozmów premierów Rosji i Ukrainy, Interfax-Ukraina przypomniała, że Kijów chce porozumieć się z Moskwą na temat zmniejszenia dostaw gazu dla Ukrainy w przyszłym roku.

Tymoszenko niejednokrotnie mówiła, że zamiast 33 mld metrów sześciennych gazu zakupionego od Rosji w roku bieżącym i 52 mld nabytych rok wcześniej, w 2010 r. Ukraina chciałaby importować tylko 25-27 mld metrów sześciennych błękitnego paliwa.

d1fjc22

Ukraińska premier oświadczyła w Sopocie, że do jej następnego spotkania z Putinem dojdzie już w październiku w Charkowie, gdzie odbędzie się posiedzenie ukraińsko-rosyjskiej komisji międzyrządowej ds. współpracy gospodarczej.

Putin zauważył, że relacje gospodarcze między Moskwą a Kijowem nadal pozostają w centrum uwagi obu stolic.

_ Jesteśmy dla siebie największymi partnerami (gospodarczymi - PAP) i zawsze mamy o czym rozmawiać. Tradycyjnie skupiamy się na energetyce, ale istnieją także inne dziedziny (...), takie jak lotnictwo i budowa samolotów _ - powiedział Putin na spotkaniu z Tymoszenko.

Prócz spotkania z Putinem Tymoszenko planowała także we wtorek w Trójmieście rozmowy z premierem Polski Donaldem Tuskiem, jednak tego dnia rankiem zostały one odwołane.

d1fjc22

Jak dowiedziała się PAP w ukraińskich źródłach dyplomatycznych, decyzję taką podjęła sama Tymoszenko. Jednak - jak zapewnił rozmówca agencji - decyzja nie miała żadnego podtekstu politycznego.

Według ukraińskiej agencji UNIAN rozmowy Tymoszenko z Tuskiem zaplanowano dopiero po zakończeniu odbywających się w Gdańsku uroczystości z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ukraińska premier odwołała to spotkanie, gdyż tuż po zakończeniu obchodów wprost z Gdańska udaje się z wizytą do Libii.

Jarosław Junko

d1fjc22

Podziel się opinią

Share
d1fjc22
d1fjc22