Trwa ładowanie...

Ukraina ma pieniądze na spłatę zadłużenia za gaz

Ukraiński rząd znalazł pieniądze na spłatę należności za gaz dostarczony z Rosji w listopadzie i grudniu.
Share
Premier Ukrainy Julia Tymoszenko.
Premier Ukrainy Julia Tymoszenko.Źródło: AFP, Fot: SERGEI SUPINSKY
d49mb3b

Kwota 2 mld dolarów zadłużenia zostanie uregulowana z kredytu bankowego - głosi rozporządzenie opublikowane we wtorek wieczorem na stronie internetowej gabinetu premier Julii Tymoszenko.

Dokument nosi datę 29 grudnia i widnieje pod nim podpis szefowej rządu.

Kredytu na spłatę długu udzielą dwa ukraińskie banki państwowe - Oszczadbank i Ukreksimbank. Zostanie on przelany na konto państwowej firmy paliwowej Naftohaz Ukrainy, która z kolei rozliczy się z Rosjanami.

d49mb3b

Zgodnie z rozporządzeniem gwarancje dotyczące tego kredytu wziął na siebie rząd.

Wcześniej rosyjski Gazprom zagroził, że jeśli Ukraina nie ureguluje swych zaległych zobowiązań finansowych wobec koncernu, dostawy gazu zostaną wstrzymane.

_ Gazprom już dziś utworzył sztab operacyjny, który rozpoczął przygotowania (do odcięcia dostaw - PAP) _- powiedział prezes koncernu Aleksiej Miller w telekanale "Wiesti".

Po publikacji tych doniesień służby prasowe Tymoszenko ogłosiły, że ukraińska premier także powołała grupę operacyjną; jej zadaniem miało być zapewnienie tranzytu gazu z Rosji przez Ukrainę do państw Europy Zachodniej.

Wiadomość tę podano po rozmowach telefonicznych Tymoszenko z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, szefem unijnej dyplomacji Javierem Solaną i komisarzem Unii Europejskiej ds. energetyki Andrisem Piebalgsem.

Jarosław Junko

d49mb3b

Podziel się opinią

Share
d49mb3b
d49mb3b