Trwa ładowanie...

Ukraina otrzyma kredyty - w Europie będzie gaz

Pogrążona w kryzysie Ukraina otrzyma z zagranicy kredyty na zakup rosyjskiego gazu, co pozwoli zimą podtrzymać tranzyt błękitnego paliwa i nieprzerwane dostawy do Europy. W najbliższych dwóch latach Kijów ma otrzymać miliard 700 milionów dolarów z Banku Światowego, Europejskiego Banku Inwestycyjnego, oraz Banku Odbudowy i Rozwoju.

Ukraina otrzyma kredyty - w Europie będzie gazŹródło: AFP, fot: Sergei Supinsky
d6qpxss

Kredyty zostały przyznane warunkowo - Ukraina musiała najpierw zobowiązać się do zreformowania systemu gazowego. Międzynarodowe instytucje finansowe domagały się bowiem modernizacji starych, poradzieckich rurociągów, zmian w strukturach państwowych koncernów gazowych i podwyższenia cen surowca. Po otrzymaniu pożyczki Kijów będzie mógł spłacić długi, kupić gaz od Rosji i wypełnić podziemne magazyny, tak by zimą zapewnić bezpieczeństwo dostaw do Wspólnoty.

Nadzieję na tranzyt gazu bez zakłóceń ma szef Komisji Europejskiej. Zdaniem Jose Barroso, porozumienie Ukrainy z międzynarodowymi instytucjami finansowymi powinno zapewnić stabilność i zmniejszyć ryzyko kolejnych kryzysów gazowych między Moskwą a Kijowem.

d6qpxss
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6qpxss