Trwa ładowanie...
bezrobocie

Ukraińcy mogą przebierać w ofertach. Spawacz dostanie nawet 21 zł na rękę za godzinę

Pracownik produkcji, magazynier, operator maszyn, spawacz, monter - tych pracowników z Ukrainy najczęściej poszukują polscy przedsiębiorcy. Jednak nie wszyscy mogą liczyć na wysokie zarobki. Spawacz może zarobić nawet 21 zł netto na godzinę, ale pracownik magazynu może liczyć zaledwie na połowę tej stawki.

Share
Ukraińcy mogą przebierać w ofertach. Spawacz dostanie nawet 21 zł na rękę za godzinę
Źródło: East News, Fot: TADEUSZ KONIARZ/REPORTER
d3cb6an

Listę TOP 5 poszukiwanych pracowników z Ukrainy przygotowała firma Personnel Service, która zajmuje się rekrutacją obywateli tego kraju na potrzeby firm w Polsce.

- Pracodawcy mają problem z rekrutacją na stanowiska niższego szczebla, zwłaszcza, gdy poszukiwane są osoby o wykształceniu zawodowym, których po prostu brakuje. W takiej sytuacji, zatrudnienie obywateli z krajów sąsiadujących jest najlepszą alternatywą, zwłaszcza gdy są to osoby o odpowiednich kwalifikacjach - mówi Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service.

d3cb6an

Co więcej, jak zauważa Inglot, pracodawcy nie tylko coraz częściej korzystają z tego rozwiązania, ale są też skłonni płacić pracownikom z Ukrainy podobne stawki co rodakom. Właśnie dlatego monter w przemyśle ciężkim zarobi nawet 18 zł netto na godzinę, a spawacz 21 zł.

Ukraińcy w Polsce: moja mama zarabia w miesiąc tyle, ile ja w 2 dni

Do jakich zadań najczęściej polskie firmy poszukują pracowników z Ukrainy? Aż 44 proc. pracodawców współpracujących z Personnel Service poszukuje osób do pracy na produkcji. Zazwyczaj oferowane stawki wahają się od 9,7 zł do 11 zł netto na godzinę.

Jak już pisaliśmy w money.pl to wzmożone zapotrzebowanie na zwiększanie zatrudnienia związany jest ze wzrostem produkcji w Polsce. Praktycznie nie ma ostatnio miesiąca, w którym nie pojawia się informacja o kolejnej inwestycji, która powstaje w naszym kraju.

d3cb6an

Na wzrost inwestycyjny wskazują też dane Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, która w pierwszej połowie 2017 roku pracowała nad realizacją aż 181 projektów inwestycyjnych wartych łącznie ponad 6 mld euro. To o 2 mld więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Do tego potrzebni są oczywiście pracownicy, a przy obecnym poziomie bezrobocia sytuację muszą ratować Ukraińcy.

Dlatego już co piąty pracodawca współpracujący z Personnel Service chce zatrudnić pracowników zza wschodniej granicy. Najbardziej cenieni są operatorzy maszyn, których poszukuje 12 proc. pracodawców, spawacze (5 proc.) i monterzy (3 proc.). W tych zawodach oferuje się też najwyższe stawki - operator maszyn może zarobić od 10 do 13 zł netto na godzinę, spawacz od 18,5 do 21 zł netto na godzinę a monter w przemyśle ciężkim od 13,5 do 18 zł netto na godzinę.

W ocenie analityków tak duże zapotrzebowanie w tej kategorii zawodów to efekt luki, która pojawiła się na polskim rynku pracy. Wynika to oczywiście z niedopasowania systemu edukacyjnego do zapotrzebowania rynku pracy. Przez braki w szkolnictwie zawodowym osób posiadających odpowiednie uprawnienia jest za mało, dlatego sięga się po pracowników z Ukrainy.

d3cb6an

Podziel się opinią

Share
d3cb6an
d3cb6an