Trwa ładowanie...
d441von
euro
28-10-2008 11:28

Ukryte koszty planów ratunkowych

Banki centralne za wszelką cenę chcą uniknąć deflacji w systemie.

d441von
d441von

Spadek aktywności kredytowej i straty związane z rynkiem nieruchomości uruchomiły proces destrukcji kredytu, który wpływa deflacyjnie na gospodarkę. Długotrwały spadek cen, podobny do tego jaki miał miejsce w Japonii w latach 90'tych, byłby zabójczy dla gospodarek mocno zadłużonych ponieważ wartość długu w takiej sytuacji rośnie. Właśnie dlatego banki centralne krajów anglosaskich oraz EBC chcą temu za wszelką cenę zapobiec. Niestety interwencje będą miały ukryty koszt, który poniosą wszyscy - inflację - i to prawdopodobnie bardzo wysoką. Pożyczki udzielane przez EBC rosną po kilka procent tygodniowo, a całkowity bilans urósł już o blisko 60% rok do roku. Ostatni wzrost to wpływ nieograniczonych linii swapowych uruchomionych przez FED. Takie 'zalanie' systemu pieniądzem w pewnym momencie musi przełożyć się na wzrost cen.

W takim otoczeniu można spodziewać się wzrostu stóp procentowych w dłuższym terminie oraz ponownego wrostu cen surowców gdy ustanie przymusowa wyprzedaż aktywów przez fundusze. Rentowności obligacji dłuższych niż 2 letnie powinny rosnąć, a ich ceny spadać. Złoto, srebro, zboża i ropa powinny wrócić do trendów wzrostowych. Wpływ na waluty będzie trudny do przewidzenia. Rynki akcji mogą rosnąć nominalnie, ale ich zachowanie będzie relatywnie słabe jeśli uwzględnić inflację (podobnie jak w latach 70'tych).

Dzisiaj zapoznamy się z raportem Case-Shiller o cenach domów oraz z indeksem zaufania konsumentów. Nastrój na rynkach poprawił się. Rynek plotkuje o interwencji Banku Japonii, co osłabia jena. Dolar ustabilizował się, a surowce i akcje odreagowują. Złoty zdecydowanie umacnia się pod wpływem poprawy nastrojów.

EURPLN
EURPLN przetestował dzisiaj poziom 3,70, ale ruch ten niekoniecznie oznacza odwrócenie trendu wzrostowego. Na wykresie powstała potencjalnie wzrostowa formacja flagi. Zanegowaniem formacji będzie ewentualne pogłębienie spadku w kierunku 3,60. Jutrzejsze posiedzenie RPP nie powinno mieć większego wpływu na notowania, ale rynek będzie zainteresowany przyszłą polityką monetarną w obliczu kryzysowej sytuacji na rynkach finansowych. W najbliższych dniach nerwowe wahania na złotym będą utrzymywać się. Zmienności implikowane opcji lekko spadły, ale nadal utrzymują się na bardzo wysokich poziomach.

d441von

EURUSD
Zakres spadków na EURUSD w ostatniej fali impulsu zrównał się z poprzednią falą. Zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia istotniejszej korekty wzrostowej, aczkolwiek trend nie został przełamany. Poziom 1,30 pozostaje najbliższym oporem. W czwartek publikowane będą wstępne dane o wzroście PKB za 3 kwartał w USA. Oczekuje się spadku PKB o -0,1%. Jutro decyzję w sprawie stóp podejmie FED. Oczekuje się obniżki o 50 punktów bazowych. W najbliższych dniach oczekujemy konsolidacji o zakresie 3-4 figur. Środkiem zakresu powinien być poziom 1,25.

GBPUSD
Funtdolar ustabilizował się w zakresie 1,54 - 1,59. Jest to związane z podobnym zachowaniem eurodolara oraz lekkim osłabieniem jena. Prawdopodobna interwencja Banku Japonii zatrzymała nie kontrolowane spadki par jenowych, co wywierało presję na euro i na funta. Na wykresie powstała formacja chorągiewki. Najbliższym oporem będzie strefa w pobliżu 1,60. W najbliższych dniach GBPUSD powinien poruszać się w zakresie 1,60- 1,53.

USDJPY
USDJPY utworzył potencjalną bazę pod większe odbicie. Ewentualna (bądź trwająca) interwencja Banku Japonii może powstrzymać chwilowo trend spadkowy. Najbliższym oporem będzie poziom 97 przy zniesieniu 50% ostatniej fali spadkowej. Silniejsza strefa oporu znajduje się w strefie 98,40 - 100. Trend umocnienia jena jest jednak niezagrożony dopóki USDJPY utrzymuje się poniżej 102. W najbliższych dniach notowania USDJPY powinny pozostać w zakresie 92-97.

IDMSA.PL

d441von
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d441von