Trwa ładowanie...
d207rm0

Ułatwienia dla małych firm z opóźnieniem

Rząd i parlament prawdopodobnie nie zdążą
przyjąć nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
Jeśli tak się stanie, rejestracja jednoosobowej działalności
gospodarczej może się okazać w nowym roku nadzwyczaj trudna -
pisze "Rzeczpospolita".

Share
d207rm0

Założenie było takie: od 2007 roku osoba, która chce otworzyć jednoosobową firmę, wszelkie formalności ma załatwić w trzy dni w jednym okienku w urzędzie gminy. Ale rząd nie przygotował odpowiednich przepisów, więc gminy nie są gotowe na taką rewolucję.

_ Stare przepisy, na mocy których obecnie rejestruje się działalność, przestaną obowiązywać. Nowe wciąż nie są gotowe _ - powiedział "Rz" Adam Ambrozik, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich._ To faktycznie porażka rządu. Opóźnienia wynikają z braku porozumień między resortami finansów i gospodarki _ - przyznaje Artur Zawisza, poseł PiS. Dodaje jednak, że prace nad ustawą o swobodzie zostaną przyspieszone.

Obecnie (zgodnie z ustawą z listopada 1999 roku) osoba chcąca zarejestrować prowadzenie działalności gospodarczej ma przed sobą długą i krętą drogę. Musi odwiedzić cztery urzędy, bank i wyrobić sobie firmową pieczątkę. Musi uzyskać wpis do ewidencji działalności gospodarczej w urzędzie gminy, numer REGON w urzędzie statystycznym i otrzymać w urzędzie skarbowym NIP. Potem zarejestrować się w ZUS i otworzyć rachunek bankowy. Trwa to czasem kilka tygodni.

d207rm0

Wszystko wskazuje na to, że w nowym roku rejestracja będzie odbywać się na dotychczasowych zasadach.

Nie wiadomo, na jakie rozwiązanie zdecyduje się rząd. "Rz" dowiedziała się jednak, że Ministerstwo Gospodarki chce przesunąć termin, w którym będzie można zarejestrować działalność gospodarczą w jednym okienku na 1 kwietnia 2008 roku. Ma to być nie okienko urzędu gminy, lecz urzędu skarbowego. (PAP)

d207rm0

Podziel się opinią

Share
d207rm0
d207rm0