Umiarkowana presja inflacyjna i aprecjacja PLN uzasadniają brak zmian stóp proc. - minutes

22.04. Warszawa (PAP) - Umiarkowana presja inflacyjna, niepewność co do rozwoju sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie, a także dotychczasowa aprecjacja złotego uzasadniają...

22.04. Warszawa (PAP) - Umiarkowana presja inflacyjna, niepewność co do rozwoju sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie, a także dotychczasowa aprecjacja złotego uzasadniają pozostawienie stóp procentowych bez zmian - wynika z opisu dyskusji na marcowym posiedzeniu decyzyjnym RPP opublikowanego w czwartek w minutes.

Część członków Rady, wskazując na ryzyko nadmiernej aprecjacji złotego, sugerowała rozważenie przejściowego złagodzenia polityki pieniężnej poprzez obniżkę stóp procentowych. Inni członkowie argumentowali, że byłoby to nieuzasadnione, a obniżenie stóp obecnie oznaczałoby konieczność silniejszego zacieśnienia w przyszłości.

"Rada oceniła, że umiarkowana presja inflacyjna w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej oraz niepewność odnośnie do perspektyw wzrostu gospodarczego na świecie i w Polsce w połączeniu z dotychczasową aprecjacją kursu złotego uzasadniają pozostawienie stóp procentowych NBP bez zmian na bieżącym posiedzeniu" - napisano w minutkach.

"Odnosząc się do przyszłych decyzji dotyczących stóp procentowych NBP, niektórzy członkowie Rady stwierdzili, że wobec ryzyka nadmiernego umocnienia kursu złotego, prowadzącego do silnego wzrostu stopnia restrykcyjności warunków monetarnych, można rozważyć ich przejściowe złagodzenie poprzez obniżenie stóp procentowych NBP. Część członków Rady argumentowała, że w obecnej sytuacji obniżenie stóp procentowych jest nieuzasadnione i mogłoby przyczynić się do zwiększenia zmienności cen na rynkach finansowych. Ponadto, w ocenie większości Rady, przejściowe obniżenie stóp procentowych NBP spowodowałoby konieczność silniejszego zacieśnienia polityki pieniężnej w dalszej perspektywie" - dodano.

Rada na marcowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna 3,50 proc., stopa lombardowa 5,00 proc., stopa depozytowa 2,00 proc., stopa redyskonta weksli 3,75 proc., a stopa dyskontowa weksli 4,00 proc. (PAP)

fdu/ dan/

Źródło artykułu:PAP
inflacjafinansestopy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)