Umiarkowane nastroje na europejskich parkietach
Podczas piątkowej sesji na giełdach w USA dominowały wzrosty po publikacji lepszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy. Indeks Dow Jones wzrósł o 1,23%, S&P 500 o 1,34%, a technologiczny Nasdaq zyskał 1,37%.
Z zaprezentowanych danych wynika, że stopa bezrobocia w w lipcu spadła do do poziomu 9,4%, a zmniejszenie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym zostało ograniczone do 247 tys. Informacje te są kolejnym sygnałem, że gospodarka Stanów Zjednoczonych może zbliżać się do końca recesji. Pozytywne dane przełożyły się na wzrosty na Wall Street. Akcje AIG zwyżkowały o blisko 21% po informacji, że spółka ta odnotowała pierwszy od siedmiu kwartałów zysk, przekraczając rynkowe oczekiwania. W skali tygodnia największy pozytywny wpływ na indeks Dow Jones miały walory spółek: Travelers oraz American Express, natomiast najgorzej wypadły akcje Procter&Gamble.
Dziś na giełdach azjatyckich również przeważały wzrosty, dzięki pozytywnym danym z USA. Tokijski indeks Nikkei 225 zwyżkował o 1,08%. Na wartości zyskiwały walory producentów maszyn dzięki publikacji danych, pokazujących pierwszy od czterech miesięcy wzrost zamówień na maszyny w Japonii. Wśród wzrastających spółek z tego sektora znalazły się Komatsu oraz Hitachi Construction. Producent opon spółka Bridgestone również zyskiwała na wartości dzięki podwyższeniu całorocznej prognozy wyniku finansowego w związku z efektywną redukcją kosztów.
Piątkową sesję w Europie giełdy również zakończyły w większości na plusie. W początkowej fazie notowań najsilniej na wartości zyskiwały akcje spółek telekomunikacyjnych, dzięki ich defensywnemu charakterowi. Było wyrazem ostrożności inwestorów przed publikacją danych z amerykańskiego rynku pracy. W dalszej części sesji powiększyły one wcześniejsze zyski – Vodafone, Telefonica, Deutsche Telekom oraz France Telekom zwyżkowały między 2,6 – 4%. Spadek wartości o 12 procent zanotowały walory Royal Bank of Scotland po informacji, że bank ten zanotował w pierwszym półroczu stratę w wysokości 1,7 mld USD. Początek obecnego tygodnia giełdy w Europie rozpoczęły w podzielonych nastrojach. Główne indeksy Starego Kontynentu traciły rano na wartości, ciągnięte w dół przez akcje banków oraz spółek surowcowych. Walory Lloyds Banking Group spadały po informacji, że bank ten rozważa przeprowadzenie wielomiliardowej emisji akcji.
Michał Fronc
Joanna Pluta
Departament Analiz
DM TMS Brokers S.A.