Trwa ładowanie...
d15xgjs

Umiarkowane tempo wzrostu PKB i ograniczona presja cenowa uzasadnia utrzymanie stóp - RPP (opinia)

29.09. Warszawa (PAP) - W ocenie RPP umiarkowane tempo wzrostu PKB i towarzysząca obecnie ograniczona presja cenowa wraz z ryzykiem osłabienia wzrostu na świecie uzasadniają...
Share
d15xgjs

29.09. Warszawa (PAP) - W ocenie RPP umiarkowane tempo wzrostu PKB i towarzysząca obecnie ograniczona presja cenowa wraz z ryzykiem osłabienia wzrostu na świecie uzasadniają utrzymanie stóp, jednocześnie RPP będzie analizowała sygnały narastania presji inflacyjnej i wzrostu oczekiwań - wynika z komunikatu RPP.

Poniżej opinie

CEZARY CHRAPEK, CITI HANDLOWY

d15xgjs

"Naszym zdaniem wydźwięk komunikatu po posiedzeniu Rady jest dość umiarkowany. Nowym elementem w komunikacie jest wzmianka o tym, iż +większość miar oczekiwań inflacyjnych przekracza bieżącą inflację CPI+. Gdyby nie ta wzmianka, to ton komunikatu odczytywalibyśmy jako +gołębi+.

Rada dostrzegła również zagrożenia płynące z zewnętrznego otoczenia gospodarczego Polski. RPP nie dostrzega obecnie presji inflacyjnej, ale będzie monitorowała oczekiwania inflacyjne. Wszystkie te sygnały utwierdzają nas w przekonaniu, że Rada może podwyższyć stopy procentowe w październiku."

TOMASZ KACZOR, BANK GOSPODARSTWA KRAJOWEGO

"Komunikat Rady, jak na pierwsze wrażenie, jest raczej gołębi. Zniknęło zdanie, że +Rada przeprowadziła dyskusję nad czynnikami, które w średnim okresie mogą wzmacniać presję inflacyjną+, co pokazuje, że w Radzie panują bardziej +gołębie+ nastroje.

d15xgjs

Dużo miejsca poświęcono czynnikom zewnętrznym. Oczekiwano pogorszenia sytuacji w świecie oraz działania czynników prowadzących do aprecjacji waluty. Rynki powszechnie oczekują aprecjacji złotego. Umacnianie rodzimej waluty wykonuje część pracy za RPP odnośnie zacieśniania polityki monetarnej.

Rada wskazała w komunikacie, że przygląda się również założeniom budżetowym.

Naszym zdaniem RPP nie podniesie stóp procentowych podczas kolejnego posiedzenia i obecne poziomy zostaną zachowane przez dłuższy czas. Rada nie spodziewa się dużego wzrostu inflacji, a jej członkowie nie dostają z rynku jakichkolwiek prognoz, które świadczyłyby o gwałtownym wzroście inflacji jesienią. Dlatego warunki w jakich będzie podejmowała decyzję w październiku pozostaną niezmienione. Utrzymanie poziomów stóp wydaje się tym bardziej zasadne, że perspektywy wzrostu gospodarczego nie są bardzo optymistyczne."(PAP)

jow/ gor/

d15xgjs

Podziel się opinią

Share
d15xgjs
d15xgjs