Umowa z Cyprem: podatkowy brak pewności
W przyszłym roku udziałowcy i menedżerowie spółek mających siedzibę na Cyprze prawdopodobnie nadal będą płacić niższą daninę.
Nie ma pewności, że zmiana umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Cyprem zacznie obowiązywać w zapowiadanym przez Ministerstwo Finansów terminie, czyli 1 stycznia 2012 r. Warunkiem jest zakończenie procedury ratyfikacyjnej w obu państwach do końca roku.
Z informacji MF wynika, że z renegocjowanej w maju umowy usunięto zachęty do zakładania fikcyjnych spółek za granicą (klauzula tax sparing). W efekcie osoby otrzymujące dywidendę z cypryjskiej spółki mają płacić 19 proc. podatku, a nie 9 proc. jak dotychczas (wypłata z polskiej spółki – 19 proc.).
Stracić mają też menedżerowie spółek, którzy nie są na Cyprze rezydentami. Obecnie mogą oni uniknąć podatku, gdyż Cypr nie pobiera daniny od ich wynagrodzeń (director’s fee), a w Polsce są one wyłączone z opodatkowania na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
– Projekt protokołu zmieniającego umowę cypryjską został parafowany. Ministerstwo Finansów ma już zgodę Rady Ministrów na jego podpisanie. Czekamy na zgłoszenie gotowości do podpisania go przez Cypr. Jeśli protokół zostanie podpisany i ratyfikowany przez oba państwa w tym roku, ma szansę obowiązywać od 1 stycznia 2012 r. – mówi rzecznik administracji podatkowej MF Wiesława Dróżdż.
Mało czasu
Eksperci są co do tego sceptyczni.
– Prawdopodobieństwo, że zmieniona umowa zacznie obowiązywać 1 stycznia 2012 r., nie jest duże. Wcześniej pojawiały się informacje, że strona cypryjska uzależnia tempo procesu ratyfikacji od tego, jak szybko Polsce uda się zmienić konkurencyjne umowy, głównie z Luksemburgiem – mówi Marek Jarocki, doradca podatkowy, menedżer w Ernst & Young.
Andrzej Marczak, partner w KPMG, zwraca uwagę, że do końca roku pozostały tylko trzy miesiące. – To bardzo mało na zakończenie procedury ratyfikacyjnej, zwłaszcza że czekają nas wybory i przerwa w pracach Sejmu. Należy też pamiętać, że szybka ratyfikacja z pewnością nie jest w interesie Cypru, gdyż oznacza zmniejszenie atrakcyjności inwestycyjnej tego kraju. Dlatego bardziej prawdopodobne jest, że zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2013 r. – mówi.
Ważne dla podatników
Nawet gdyby zmiana umowy była możliwa od 2012 r., to z punktu widzenia poprawnej legislacji niezbędne jest zachowanie odpowiedniego vacatio legis, by podatnicy mogli się przygotować do nowych warunków. Z zapowiedzi MF wynika, że są to zmiany dla nich niekorzystne, mogące mieć fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania wielu spółek i planów inwestycyjnych wielu osób. – Tym bardziej należy przestrzegać zasady zaufania obywateli do państwa realizowanej przez odpowiednią politykę informacyjną i dłuższe vacatio legis, zwłaszcza w stosunku do zmian w międzynarodowych traktatach podatkowych – dodaje Marczak.
Opinia
Józef Banach, radca prawny, wspólnik w In Corpore Banach Iniewski i Partnerzy
Od początku zakładałem, że zmiany w umowie z Cyprem zaczną obowiązywać najwcześniej od 1 stycznia 2013 r., gdyż procedura ratyfikacji trwa zwykle wiele miesięcy. Nie sądzę, by udało się ją sfinalizować do końca tego roku. W tej sytuacji najprawdopodobniej podatnicy będą mogli korzystać z obecnych rozwiązań jeszcze co najmniej kilkanaście miesięcy. Założenie spółki na Cyprze to jeden z najczęściej stosowanych przez Polaków sposobów optymalizacji podatkowej z wykorzystaniem struktur międzynarodowych. Jest to rozwiązanie dość proste i tanie, korzystne już dla podmiotów dysponujących środkami na poziomie kilku milionów złotych. Niemniej zapowiadana przez ministerstwo zmiana umowy już obecnie zniechęca część podmiotów do tworzenia nowych struktur z udziałem Cypru.
Monika Pogroszewska