Trwa ładowanie...
doxwg54

Unipetrol ma ramową umowę na przesył ropy chorwackim rurociągiem JANAF

Warszawa, 22.11.2016 (ISBnews) - Unipetrol - spółka z grupy kapitałowej PKN Orlen - i chorwacka spółka Jadranski Naftovod podpisały trzyletnią ramową umowę na przesył ropy naftowej rurociągiem JANAF, podał Unipetrol.

Share
doxwg54

Umowa obejmuje warunki przesyłu na trzy lata. Dostawy mogą służyć rafineriom w Kralupach i Litvinovie.

"Z perspektywy Republiki Czeskiej ten kontrakt to kolejny krok w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa i stabilności dostaw ropy naftowej. Pozwoli na przesył ropy naftowej rurociągiem JANAF przez Chorwację i może być w przyszłości wykorzystany na przykład w przypadku dostaw alternatywnych gatunków ropy" - powiedział prezes Unipetrolu Andrzej Modrzejewski, cytowany w komunikacie.

"Transport ropy naftowej dla Unipetrolu daje nam nowe możliwości biznesowe. JANAF zapewni Unipetrolowi bezpieczny i wiarygodny przesył wielu gatunków ropy. Mamy nadzieję na bardziej intensywną współpracę biznesową w dziedzinie przesyłu i magazynowania ropy naftowej w kolejnych latach" - dodał prezes spółki Jadranski Naftovod Dragan Kovačević.

doxwg54

Unipetrol jest także w trakcie rozmów o warunkach przesyłu ropy węgierskim odcinkiem gazociągu. Spółka liczy na zawarcie umowy w 2017 r., podano także.

Rurociąg JANAF łączy Terminal Omišalj na chorwackiej wyspie Krk z Węgrami i Słowacją, gdzie podłączony jest to rurociągu Przyjaźń. Wschodnia odnoga rurociągu prowadzi do Bośni i Hercegowiny oraz Serbii.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Skonsolidowane przychody koncernu sięgnęły w 2015 roku 88,34 mld zł. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

(ISBnews)

doxwg54

Podziel się opinią

Share
doxwg54
doxwg54