Trwa ładowanie...
d1px5ds

Unipetrol wybuduje nowoczesny terminal dla nowej instalacji polietylenu

Należący do grupy kapitałowej PKN Orlen czeski Unipetrol zawarł umowę ze spółką Talke na budowę w Litvinowie terminalu do składowania polietylenu z 40 silosami magazynowymi o łącznej pojemności 16 tys. ton. Wartość inwestycji to 700 mln CZK.

Share
d1px5ds

Jak poinformował Unipetrol, mający powstać terminal to część projektu budowy instalacji polietylenu PE3 w zakładach Chempark Zaluzi w Litvinowie, która ma zostać oddana do użytku w 2018 r.

"Nowa instalacja spowoduje wzrost naszego zapotrzebowania na przechowywanie i spedycję granulatu polietylenu. Dlatego podjęliśmy decyzję o budowie nowoczesnego terminalu logistycznego w zakładach chemicznych w Litvinowie - powiedział cytowany w komunikacie Unipetrolu prezes tej czeskiej spółki Marek Świtajewski.

Według Unipetrolu, budowa terminalu, oprócz silosów, obejmie także rozbudowę istniejącej hali pakowania, montaż pneumatycznego systemu transportowego z zakładu produkcyjnego do części magazynowej, a także budowę nowych biur i zaplecza socjalnego.

d1px5ds

Christoph Grunert, dyrektor logistyki w Europie Talke przyznał, że budowa terminalu, jako zaplecza logistycznego dla instalacji polietylenu PE3 w Chepmark Zaluzi w Litvinowie, jest największym europejskim projektem tej firmy.

PKN Orlen, informując na początku czerwca o rozpoczętej przez Unipetrol budowie nowej instalacji polietylenu o zdolności produkcyjnej 270 tys. ton rocznie, zaznaczył, że dzięki zastosowaniu nowych technologii czeska spółka będzie mogła poszerzyć swoją dotychczasową działalność o nowe segmenty rynku, w tym kosmetyków i opakowań.

W ocenie PKN Orlen, inwestycja w Chempark Zaluzi, realizowana tam przez włoski Technip, której koszt wyniesie 8,5 mld CZK, wzmocni pozycję grupy płockiego koncernu na rynku chemicznym i petrochemicznym w Europie Środkowej. Planowany termin oddania do użytku instalacji to połowa 2018 r. To największe przedsięwzięcie w historii czeskiego przemysłu petrochemicznego.

Nowa instalacja polietylenu PE3 w zakładach Chempark Zaluzi w Litvinowie zastąpi funkcjonującą obecnie jednostkę PE1. Jednocześnie nadal działać tam będzie instalacja polietylenu PE2 o mocy produkcyjnej na poziomie 200 tys. ton rocznie.

d1px5ds

Od 2005 r. PKN Orlen posiada 62,99 proc. udziałów w czeskim Unipetrolu, dalsze 23,7 proc. akcji ma tam J&T Group, a pozostali akcjonariusze dysponują 13,31 proc. akcji. Unipetrol jest m.in. właścicielem Ceska Rafinerska, zarządzającej dwoma jedynymi w Czechach rafineriami: w Litvinowie i w Kralupach.

Wcześniej PKN Orlen informował, że zgodnie z przyjętą strategią Unipetrolu do 2017 r., grupa czeskiej spółki planuje w tym czasie łączne inwestycje na poziomie 19 mld CZK, czyli ok. 2,86 mld zł.

d1px5ds

Podziel się opinią

Share
d1px5ds
d1px5ds