Trwa ładowanie...
d423pxc
konsumenci

UOKiK: decyzja ws. Zakładu Gospodarki Komunalnej w Jelczu-Laskowicach (komunikat)

...

Share
d423pxc

24.09. Warszawa - UOKiK informuje:

Zakład Gospodarki Komunalnej w Jelczu-Laskowicach nadużywał pozycji dominującej poprzez stosowanie niezgodnych z prawem postanowień w umowach z odbiorcami wody - uznała Prezes UOKiK. Dostawca zapłaci teraz ponad 33 tys. zł kary.

Zakład Gospodarki Komunalnej (ZGK) stosował nieprawidłowe postanowienia w umowach na dostawę wody i odbiór ścieków, podpisywanych z mieszkańcami gminy Jelcz-Laskowice. Odbiorcy wody byli zobowiązani do wykonania na własny koszt fragmentu sieci wodociągowej od granicy nieruchomości do przyłącza. Tymczasem, według prawa, wszelkie fragmenty sieci znajdujące się poza granicą nieruchomości klienta musi doprowadzić na swój koszt dostawca wody. Jak wykazała Prezes UOKiK, spółka działając w ten sposób, narzucała odbiorcom usług uciążliwe warunki przyłączenia do sieci, a co za tym idzie - nadużywała pozycji dominującej na lokalnym rynku.

d423pxc

ZGK ponadto wyłączył swoją odpowiedzialność za ograniczenie albo brak dostawy wody w przypadku: braku jej na ujęciu, podczas przerw w zasilaniu urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych lub podczas awarii sieci, nawet wtedy gdy wynikałoby to z jego zaniedbania. Zgodnie z prawem, zakład wodociągowy jest zobowiązany naprawić szkodę wynikłą z niewykonania lub nienależytego wykonania usługi, jeżeli wystąpiła z jego winy.

Urząd uznał, że ZGK złamał prawo, nadużywając pozycji dominującej. Zakład został ukarany łączną kwotą 33 260 zł.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

d423pxc

Podziel się opinią

Share
d423pxc
d423pxc