UOKiK: dziennikarze nagrodzeni po raz szósty (komunikat)

...

27.06. Warszawa - UOKiK informuje:

Tomasz Grynkiewicz, Sylwia Śmigiel oraz Piotr Miączyński z "Gazety Wyborczej" zostali laureatami szóstej edycji konkursu "Libertas et Auxilium". Nagrodę specjalną przyznano Piotrowi Mazurkiewiczowi z "Rzeczpospolitej".

"Zaangażowanie dziennikarzy w szerzenie wiedzy na temat prawa konkurencji zauważalnie przekłada się na postawę wszystkich uczestników rynku" - tymi słowami Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK, podkreśliła rolę mediów w edukowaniu społeczeństwa. Uhonorowanie wkładu dziennikarzy w upowszechnianie wiedzy na temat ochrony konkurencji i konsumentów było zamierzeniem organizatorów szóstej edycji konkursu dla dziennikarzy "Libertas et Auxilium".

Zorganizowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów we współpracy z Centrum im. Adama Smitha, Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich oraz Instytutem Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego konkurs miał na celu nagrodzenie najlepszych artykułów prasowych oraz audycji radiowych i telewizyjnych w dwóch kategoriach: ochrona konsumentów i ochrona konkurencji.

Wyboru zwycięskich prac dokonało Kolegium pod przewodnictwem prezes UOKiK. Był on niezwykle trudny - do konkursu zgłoszono bowiem 81 prac w różnych stylach i gatunkach. Dokonując wyboru jury wzięło pod uwagę warsztat dziennikarski, znaczenie prac dla opinii publicznej, ich nowatorski charakter oraz poziom merytoryczny. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody pieniężne w łącznej wysokości 24 tys. złotych brutto.

W kategorii ochrona konkurencji najwięcej głosów uzyskał artykuł Tomasza Grynkiewicza i Sylwii Śmigiel pt. "Kto zmawia się przeciwko nam" opublikowany w lipcu 2010 roku w "Gazecie Wyborczej". Autorzy w mistrzowski sposób opisali mechanizmy działania przedsiębiorców stosujących antykonkurencyjne praktyki. W ocenie jury dzięki tekstom tego typu zmienia się sposób postrzegania prawa nie tylko przez praktyków, ale i samych przedsiębiorców.

W tej kategorii na wyróżnienie zasłużyły również nominowane do nagrody: artykuł Piotra Mazurkiewicza pt. "Donosiciele płacą mniej" opublikowany na łamach "Rzeczpospolitej", cykl Rafała Zasunia o energetyce, m.in. "Ściema z PGE", "Doradca doradzi za a nawet przeciw" i "Prąd zawsze płynie tam, gdzie ceny są wyższe" opublikowany w "Gazecie Wyborczej" oraz tekst Jana Dziadula pt. "Czyszczenie węgla" z "Polityki".

W kategorii ochrona konsumentów za najlepszy uznano artykuł Piotra Miączyńskiego i Tomasza Grynkiewicza pt. "Kto nam skradł odciski palców", opublikowany w czerwcu 2010 roku w "Gazecie Wyborczej". Jury stwierdziło, że na uznanie zasługuje mistrzowski warsztat dziennikarski, pomysł oraz sposób ujęcia tematu portali społecznościowych.

W tej kategorii nominowani byli także Tomasz Lipko za program pt. "Zła energia czysty biznes", wyemitowany w "TVN Uwaga" oraz Andrzej Tomczak za programy: "List od Anny", "10 tys. złotych prezes czeka" i "Pan profesor z magnezem" wyemitowane w dwójkowym "Ekspresie reporterów".

Kolegium podjęło również decyzję o przyznaniu nagrody specjalnej, służącej uhonorowaniu wkładu dziennikarskiego w upowszechnianie wiedzy na temat konkurencji i konsumentów. Otrzymał ją Piotr Mazurkiewicz z "Rzeczpospolitej" za rzetelność, ogromną wiedzę, popularyzację zasad wolnego rynku oraz ekonomicznego rozsądku. Za ciągłe poszukiwanie nowych tematów i rozwijanie dziennikarskiego talentu.

Właściwa realizacja polityki antymonopolowej i polityki konsumenckiej nie byłaby możliwa bez współpracy z mediami. Upublicznienie działań nieuczciwego przedsiębiorcy często przynosi większy i szybszy efekt niż kary finansowe. Nie do przecenienia jest również rola środków masowego przekazu w edukowaniu wszystkich uczestników rynku na temat ich praw i obowiązków. Stąd też współpraca z mediami stanowi bardzo ważny obszar działań UOKiK. Jej efektem jest ponad 86 tys. artykułów i programów na temat ochrony konkurencji i konsumentów, które ukazały się w ciągu ostatnich 7 lat.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się dzisiaj w Warszawie. Poprzedziła ją debata "Po co UOKiK bada rynki?" prowadzona przez Wojciecha Surmacza z "Forbesa", w której udział wzięli m.in. prof. Teresa Taranko z Katedry Rynku i Marketingu SGH, Tadeusz Zysk - prezes Zysk i S-ka, Piotr Marciszuk - prezes Polskiej Izby Książki i dr Wojciech Szymczak z Departamentu Analiz Rynku UOKiK.

Debata była drugim spotkaniem organizowanym w ramach tegorocznej kampanii edukacyjnej Urzędu "Fuzje pod kontrolą", mającej na celu przybliżenie przedsiębiorcom tematyki antymonopolowej kontroli koncentracji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
konsumenciuokikkonkurs

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)