Trwa ładowanie...
d1m99at
d1m99at
konsumenci

UOKiK: kara finansowa dla Fabryki Okien i Drzwi Bas z Lublina (komunikat)

...
Share
d1m99at

26.07. Warszawa - UOKiK informuje:

Fabryka Okien i Drzwi Bas z Lublina w umowach współpracy, zobowiązała partnerów, do sprzedaży swoich produktów według ustalonego cennika. Stanowi to praktykę ograniczającą konkurencję - uznała Prezes UOKiK i nałożyła karę finansową w wysokości ponad 16 tys. zł.

Praktyka polegała na ustalaniu sztywnych cen sprzedaży okien i drzwi balkonowych, pomiędzy dostawcą, a dystrybutorami tych produktów z różnych miast. Urząd ustalił, że niedozwolone porozumienia były zawierane od dziewięciu lat. Inicjatorem podpisywania niezgodnych z prawem umów współpracy była Fabryka Okien i Drzwi Bas. Zostały one podpisane z dystrybutorami: Lopez z Zielonej góry, Grek-Pol z Białej Podlaskiej, Edycja z Wrocławia, Multimar z Wieliczki. Spółki w umowach zobowiązały się do stosowania detalicznego cennika na okna i drzwi balkonowe produkowane przez Bas.

d1m99at

Stosując antykonkurencyjne umowy Fabryka Okien i Drzwi Bas miała możliwość wpływania na strategie rynkowe partnerów, a oni mogli przewidywać wysokości cen stosowanych przez konkurentów - było to niekorzystne dla innych przedsiębiorców. Skutki praktyki odczuwali także konsumenci, którzy nie mogli płacić mniej za towar, ponieważ odgórnie ustalone ceny nie dawały możliwości obniżenia kosztu produktu przez pojedynczą spółkę.

Prezes UOKiK nałożyła na spółkę Bas karę finansową w wysokości 16 150 zł, a w przypadku jej partnerów odstąpiła od sankcji pieniężnej, ponieważ wartość sprzedaży produktów lidera porozumienia była niewielka. Decyzja nie jest ostateczna, ponieważ przysługuje od niej odwołanie do sądu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ akuc/

d1m99at

Podziel się opinią

Share
d1m99at
d1m99at