Trwa ładowanie...
d496i2o

UOKiK: kara za niezgłoszenie zamiaru koncentracji (komunikat)

...

d496i2o
d496i2o

21.02. Warszawa - UOKiK informuje:

48 tys. zł kary muszą zapłacić spółki Remondis Gliwice i Przedsiębiorstwo Składowania i Utylizacji Odpadów za dokonanie koncentracji bez zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W lipcu 2012 r. do Urzędu wpłynęło zgłoszenie zamiaru koncentracji polegającej na utworzeniu przez Remondis Gliwice oraz Przedsiębiorstwo Składowania i Utylizacji Odpadów wspólnego przedsiębiorcy Śląskie Centrum Recyklingu. Obie spółki prowadzą działalność na rynku odpadów komunalnych w Gliwicach. Z informacji zawartych w zgłoszeniu wynika, że przedsiębiorcy dokonali koncentracji bez uprzedniego zgłoszenia jej zamiaru do Urzędu w maju 2011 r., co oznacza, że powiadomienie organu antymonopolowego nastąpiło dopiero po upływie roku.

W związku z tym prezes UOKiK wszczęła z urzędu postępowanie antymonopolowe ws. nałożenia kary pieniężnej na obie spółki.

d496i2o

Zgodnie z prawem, zgłoszeniu prezesowi Urzędu podlega zamiar koncentracji. Oznacza to, że w przypadku planowania fuzji przedsiębiorca ma obowiązek zgłoszenia jej do Urzędu przed dokonaniem koncentracji.

Kara pieniężna za dokonanie koncentracji bez zgody prezesa Urzędu może wynieść do 10 proc. przychodu w roku poprzedzającym wydanie decyzji. Korzystając z przysługującego prawa prezes UOKiK nałożyła na spółki kary finansowe w wysokości 37 tys. zł - na Remondis Gliwice i 11 tys. zł - na Przedsiębiorstwo Składowania i Utylizacji Odpadów. Decyzja jest ostateczna. Spółki nie skorzystały z prawa złożenia odwołania i nałożone kary uiściły.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów nie można wszcząć postępowania - w tym przypadku w sprawie nałożenia kary pieniężnej - jeżeli upłynęło 5 lat od końca roku, w którym dopuszczono się naruszenia przepisów ustawy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d496i2o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d496i2o